логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

Пиј онаму каде што коњот пие. Коњот никогаш нема да пие нечиста вода.

Простри ја постелата онаму каде што спие мачката.

Јади овошје што е зафатено од црв.

Слободно собери печурки на кои слетува мува.

Посади дрво таму каде што копа крт.

Гради куќа на она место каде змијата се грее.

Копај бунар таму каде што птиците се гнездат за време на жештината.

Легнувај и станувај во исто време како кошките и ќе го имаш златното зрно на денот.

Јади повеќе зелена салата и ќе имаш силни нозе и издржливо срце.

Пливај почесто и на земјата ќе се чувствуваш како риба во вода.

Почесто гледај во небото отколку под нозе и твоите мисли ќе бидат лесни и јасни.

Повеќе молчи отколку што зборуваш и во твојата душа ќе се создаде тишина, а твојот дух ќе биде мирен и спокоен.~ Свети Серафим Саровски

 

Подготви: Снежана Корнет

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2770
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1950
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…