логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Obraz-Iisusa-Hrista

Зошто, чедо, Ме остави?

Зошто се оттргна од Мене, Кој те сакам?

Зошто се придружи кон мон Мојот непријател?

Сети се, дека Јас за тебе слегов од небото!

Сети се, декa Јас за тебе се облеков во плот!

Сети се, дека Јас  за тебе се смирив!

Сети се, дека Јас за тебе претрпев озборувања, навреди, подбив, бесчестие, рани, плукање, шлаканици, исмевања!

Сети се, дека Јас за тебе бев прикован до разбојници!

Сети се, дека Јас за тебе умрев со срамна смрт!

Јас слегов од небото, за да те изведам тебе на небото!

Осиромашив, за да те обогатам тебе!

Примив рани, за да те излекувам тебе!

Умрев, за да те оживотворам (обоготворам) тебе!

Ти згреши, а Јас ги зедов врз Себе гревовите твои!

Ти си виновен, а Јас ја примив казната!

Ти си должник, а Јас го платив долгот!

Кон тоа Ме поттикна Мојата љубов. Јас не можев да трпам ти да страдаш во таквата несреќа!

Таа ли Моја љубов сега ти ја игнорираш?

Наместо Мене го сакаш гревот!

Наместо Мене да Ми слугуваш, ти на страстите им слугуваш!

Но, што најде во Мене, што те одвраќа?

Зошто не сакаш да дојдеш при Мене?

Блаженство ли сакаш? Секое блаженство е во Мене!

Благородништво ли сакаш? Кој е по благороден од Синот на Бог, и на света Дева Марија?

Издигнување ли сакaш?  Кој е повисок од Царот на небесата?

Богатство ли сакаш? Во Мене е сето богатсво!

Премудрост ли сакаш? Јас Сум Божјата Премудрост!

Другарство ли сакаш? Кој е подружељубив од Мене, Кој душата Си ја положив за сите?

Помош ли бараш? Кој ќе ти помогне освен Мене?

Лекар ли бараш? Кој ќе те излекува освен Мене?

Утеха во слабоста ли бараш? Кој ќе те утеши освен Мене?

Спокој ли бараш? Во Мене ќе најдеш спокој за твојата душа!

Мир бараш? Јас сум Мiрот на душата!

Живот сакаш? Во Мене е изворот на животот!

Светлина ли бараш? Јас сум Светлината на светот!

Вистина бараш? Јас сум Вистината!

Пат ли бараш? Јас сум Патот!

Водач кон небото ли посакуваш? Јас сум добриот Водач!

Зошто не сакаш да дојдеш при Мене?

Не смееш да пристапиш? Но кон кого друг пристапот е така лесен!

Или се плашиш да просиш?  А, на кого од оние, што просат со вера,  Јас Сум им откажал?

Гревовите ли не ти допуштаат? Но, Јас умрев за грешниците!

Или преголемиот број твои беззаконија те вознемируваат? Моето милосердие е поголемо!

Дојдете при Мене сите изморени и обременети и Јас ќе ве успокојам! (Матеј 11, 28)

 

Превод од бугарски: богослов,

oтец Дамјан Трпкоски

sveta-gora-zograph.com

Преземено од: Преспанско- пелагониска епархијаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3220
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3060
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…