логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка


Оче архимандрите, кај Вас во манастирот Витовница доаѓа многу народ кој бара утеха. Ве молам да ни кажете како и кога сето тоа почна?


      o.tadej2.jpgПочна некако изненадно. Владиката на мојата молба ме постави на парохија, каде што се надевав дека ќе ги ублажам грижите околу изградбата на манастирот. Еден ден, 1975. година, дојде кај мене братот Драги и ме повика на богомолителскиот собир.  Братот Драги беше по занимање  техничар и раководеше со изградбата на црквата во Крњево, каде што е и најголемото богомолителско движење во нашата епархија. Дојде он една вечер со својот автомобил-често богомолителскиот собир беше таму во Крњево- и вели:“ Ајде, човеку, малку и ти да дојдеш таму, да разговараме“. Реков: јас никаде не сум одел, никаде по богомолителските собири ниту по слави, не можам да одам. “Ама, ајде“.Ама, реков, не можам. И тој си отиде. Следниот пат тој дојде со уште двајца, тројца. “Ајде!“. Реков,не можам. Одбив, повторно. Третиот пат дојдоа со комбе шестмнина. А јас навечер обично се шетам околу црквата...“А, сега не можеш да ни побегнеш. Мораш да одиш!“. Му велам на братот Драги: брат Драги, ти си член на епархискиот совет, сега наскоро владиката ќе ги повика членовите, па кога ќе заврши седницата ти прашај го владиката. Ако владиката благослови, јас можам да дојдам. Инаку тоа што ти ме викаш или некој друг – тоа не. Никаде не сум одел, не умеам да се снајдам со луѓе, човеку, и тешко ми е воопшто, многу ми е тешко. Туку кога ќе се заврши седницата, ти прашај го владиката. Ако влладиката благослови, тогаш може да дојдеш и да ме одведеш, тогаш мора да одам бидејќи владиката благословил. А јас не се надевав дека тој тоа ќе го стори. Кога завршила седницата, тој го прашал владиката и владиката благословил. Реков, немам каде сега. И така тоа почна....

      Тука прв пат се сретнав со владиката Атанасиј, кој тогаш беше иеромонах и професор на Теолошкиот факултет. Тогаш главата сеуште ми беше полна со изреки од Светите Отци. Ме прашуваат едно, друго, јас одговарам и гледам им се допаѓа тоа што го говорам. Тука запознав многу богомолци кои во изреќите од Светите Отци најдоа одговори на многу прашања кои ги мачеа. Од тогаш луѓето се повеќе и повеќе почнаа да доаѓаат кај мене, а сега постојано доаѓаат.

     Дури во 1975. година  се обистинија зборовите на Ангелот кој го чув на почетокот на Втората светска војна во затворската ќелија во Петровец: “ ... Треба уште многумина да утешиш и да охрабриш“. Морав многу да зборувам и од тоа почна да ме измачува грлото. Добив воспаление на грлото, кое до ден денешен во потполност го немам излечено. Понекогаш ми е многу тешко, едвај Литургија можам да служам.

     Ете, така животот тече....


                 Да воспоставиме прво мир во самите себе

       o.tadej4.jpgКога сум оптеретен со грижи и кога сакам своите манастирски, куќни, грижи да ги носам сам на себеси и да не ги предадам на Господ, еве на мене и на браќата невољи. И најлесната работа тешко оди. А кога сите грижи, себеси и браќата ќе ги предадам на Господ и најтешката работа со леснотија се извршува. Нема оптеретувања и браќата се меѓусебно мирни и тивки.

      Гледате као нашите мисли се страшна сила, моќ која или пореметува или дава мир. Кога е така тогаш да се потрудиме да се воспостави мир во нашата куќа, во семејството, во нашата држава, бидејќи државата е едно семејство.

      Мирот прво треба да се воспостави во нас, па потоа и однадвор ќе биде мир. Додека не воспоставиме мир во себе, нема да има мир ни наоколу. Ако домаќинот нема мир ни семејството го нема, а се е заради неговите мисли. Поради тоа тогаш себеси и своите ближни треба да ги предадеме на Бога и непрестано да се молиме. Бог е енергија, сила, моќ, радост и утеха и кога ќе го побараме, Он ќе ни го даде својот Боженствен мир. Со молитвата ја црпиме Боженствената сила во себе.

       Господ е секаде присутен и без Неговата промисла и без Неговото допуштение не бидува ништо на земјината топка, ниту во вечноста. Кога ќе ја зацврстиме таа мисла во себеси, тогаш ни е лесно. Бидејќи кога Бог би допуштил ние да правиме што сакаме и како сакаме би се случила катасрофа. Таков страшен хаос во космосот не може ни да се замисли. Он на разни начини не опоменува на Своето присуство. Ние, меѓутоа, тоа брзо го забораваме, посебно кога ни е добро. Забораваме дека сме овде привремено и мислиме дека овде ќе векуваме, и кога ќе дојдат невољи тогаш“Господи, спасувај!“. Па зошто тогаш да не се потрудиме своите карактерни особини да не ги промениме кон добро. Ни заповеда  да се молиме и за непријателите, не заради Него туку заради нас самите.

     o.Tadej.mirotoci.jpg Бидејки, се дотогаш додека ја задржуваме мислата за навредата која ни ја нанеле непријателите, пријателите, роднините, никогаш нема да имаме ниту мир ниту спокој. И кога како домаќини ги немаме, нема да ги имаат ни нашите родени. Со таквите свои мисли сами себеси се тиранисуваме. Затоа да се учиме и себеси и другите, секаде да биде Боженствениот мир. Сите околу нас, не само луѓето, туку и животните и билките бараат од нас внимание и љубов. Се на светот е поврзано. Ниту ние можеме да живееме без билниот свет ниту билниот свет без нас, кога е така сите сме и еден род.

    “Затоа да се молиме  на Господ да ни даде сила и моќ да бидеме добри, племенити, мирни, тивки, полни со љубов и добрина. Ви посакувам мир и радост од Господ во вашиот дом, во нашата држава и на сите луѓе на светот“- порачува така отец Тадеј од манастирот Витовница.


Подготви: Сузана  Стефановска

Посети:{moshits}

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 10, 2023
TVIT602

Проскомидија

·Што е Проскомидија? Еретиците немаат Проскомидија. Проскомидијата е уводниот дел на Литургијата, нејзин пролог. Таа е нашиот допир со Небесното Царство и Небесното жителство.
Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Сеп 03, 2021 Беседи 5210
Default Image
Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 5843
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 5591
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 5009
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Најново од духовност

Православен календар

 

11/12/2023 - понеделник

Божикен пост (на риба)

Преподобниот маченик Стефан Нови; Светиот новомаченик Христо; Преподобна Ана; Светиот благоверен цар Маврикиј; Светите Петнаесет Тиверополски свештеномаченици;
Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на светите петнаесет Тивериополски свештеномаченици 28 ноември / 11 декември 2023

Тропар на светите петнаесет Тивериополски свештеномаченици 28 ноември / 11 декември 2023

Голема пофалба и крепост има градот Тивериски,ерарсите, свештениците и левитите: зашто откако идолската прелест ја разобличија, победници над нечестивите се...

Тропар на светиот Христов вмч. Јаков Персијанец 27 ноември /10 декември 2023

Тропар на светиот Христов вмч. Јаков Персијанец 27 ноември /10 декември 2023

Сите се восхитија на доблесното трпение, кое ти многустрадален го покажа во неискажливите страдања: прекрасни благодарствени молитви вознесуваше кон Господа,

Тропар на свети Алимпиј столпник 26 ноември / 9 декември 2023

Тропар на свети Алимпиј столпник 26 ноември / 9 декември 2023

Столб на трпение стана, кога преподобно ревнуваше како праотците,Јов во маките, Јосиф во искушенијата,и живот на бесплотните во тело.

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная