логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 Девојки ...

 


Немаш право себе си да се нарекуваш православна девојка, доколку не се трудиш да живееш бар половина од она како живееле светите девојки. Се што правиш ,треба да му е мило на Господа, а не на луѓето. Денес, се повеќе има девојки кои се натпреваруваат како би добиле некоја пофалба повеќе, комплимент или само убав збор. Понастрана од таквото однесување.(Од нив треба да се тргнеш).

 

Избор од ФБ страна на :  Дејан Блажевски

5-ти декември 2017 лето ГосподвоПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3197
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3036
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…