логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

РИА Новости 

Соосновачот и бивш претседател на компанијата Facebook Шон Паркер, изјави дека мрежата е креирана за да му преокупира на човекот што поголем дел од неговото внимание и слободно време.

„Ова значеше дека ние на корисникот требаше му дадеме нешто како мало полнење со допинг од лајкови и коментари на фотографиите. Но вие консумирате сѐ повеќе и повеќе содржини, добивате повеќе лајкови, а тоа е како маѓепсан круг. Тоа буквално го менува односот на човекот кон општеството, кон другите луѓе. Можеби дури и на бизарен начин влијае на продуктивноста. Бог знае дека социјалните мрежи влијаат на мозокот на нашите деца“, додаде Паркер.

Социјалната мрежа Facebook е основана во 2004 година од Марк Цукенберг, Едуардо Северин, Дастин Московиц и Крис Хјузом. Основачот на Napster, Шон Паркер, беше првиот претседател на компанијата, но истата ја остави во 2005 година. Со неа сега раководи Марк Цукенберг, кој ги комбинира должностите на извршен директор и претседател на одборот на директори.

Извор: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3197
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3036
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…