логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

Еден млад човек еднаш се сретнал со својот бивш учител и почнал да му се жали дека тој е сиромав а повеќето од неговите другари станале веќе богати луѓе.
- Ти ли си сиромав - го прашал зачудено учителот, - а гледам дека од тебе блика здравје, рацете ти се силни и способни за работа. Ако дадеш да ти ја отсечам десната рака ќе ти дадам два милиони и ќе бидеш богат.
- Не, никако - одговорил младиот човек - нема сума за која би се согласил.
- А за колкава сума би се согласил да ти ги извадам очите? Или за колкава сума би го дал твојот слух?
Младичот не се согласил за никаква сума да ги продаде очите и ушите.
Тогаш учителот му рекол:
- Гледаш ли мил мој, Бог ти дал такви дарови кои што
ги надминуваат сите богатства на овој свет.

 (Извадок од книгата „Духовен семафор“)

Избор од ФБ на:

Николај Филотејски

 


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3196
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3033
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…