логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


 

Kniga.shuma.jpg

Често, ние монасите во манастирите не се молиме, а изгледа како да се молиме. Не е доволно да се отиде во црква и таму да се отстои како да си на должност. Мораме да инсистираме на внатрешната молитва. Ништо не вреди ако изговориме многу молитви со усните или умот, ако не пловиме длабоко, ако на дело не го исполниме она поради кое се молиме.

Во нашево време, дури и мирјаните треба вака длабоко да се молат со Исусовата молитва, бидејќи тоа ќе ни стане единственото нешто за спасение – молитвата во срцето, затоа што срцето е корен на сите страсти и тука треба да се трудиме. Порано можело и на полесен начин да се спасиме, да пловиме во плитко, но за времето што нѐ очекува тоа нема да биде доволно. Ако ја немаме вкоренето во срцето, нема да го издржиме психолошкото гонење кое нѐ опкружува, зашто набрзо ќе дојдат со скриени методи за повторно да го „образуваат“ нашиот ум.

Денес за мене тоа е најголемиот грев. Нашите срца веќе не се движат благодарение на молитвата, немаме солзи на покајание. Ќе дојде времето кога оние што ја имаат благодатта на Духот ќе можат да го разликуваат доброто од лошото; самиот човеков ум тоа не може да го разликува. Ќе дојде времето на голема конфузија и само Светиот Дух ќе може да нѐ спаси.

Поради тоа, мои љубени, молете се за да не паднете во искушение и измама! Зашто само преку молитвата можеме да ја добиеме Божјата благодат. Ако не се молиме и ако продолжиме со мрзливоста и невниманието, тогаш е можно да го изгубиме и покајанието. Не дај Боже да ја изгубиме совеста!

Старец Јустин Парву

21 февруари, лето Господово 2014

Преземено од: Весна СмилковаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3399
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3238
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…