логоFacebookTwitterYouTubeeMail


mpc.sinodska.jpgСветиот Aрхиерејски Синод на Македонската Православна Црква на својата редовна седница, одржана на 21 февруари 2008 г., во просториите на Македонската архиепископија во Скопје, посвети сериозно внимание за најновите неофицијални предлози на медијаторот г. Метју Нимиц, околу спорот со името кој Република Грција го има со Република Македонија. Архиереите на Македонската Православна Црква апелираат до државниот врв на Република Македонија, по повод актуелните случувања, најсериозно да го имаат предвид зачувувањето на македонскиот национален идентитет, како и интегритетот и суверенитетот на Република Македонија. Синодот, на оваа седница, разгледуваше и други прашања од тековниот живот на Црквата, меѓу кои и одредување на делегација на Македонската православна црква за Светокирилометодиевските прослави во Рим, Елванген и Русија.

 

 ОД КАНЦЕЛАРИЈАТА НА САС НА МПЦВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1603
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2054
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1810
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…