логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Ликовите од Псково-Печерската обител

Свето-Успенскиот Псково-Печерски манастир бил основан пред повеќе од 500 години. За време на жестоките советски прогонувања во ХХ век, тој беше единствениот машки манастир на територијата на СССР, кој не беше затворен од  болшевиците. Благодарејќи на тоа, манастирот не само што ја сочува древната монашка традиција, но исто така во себе го собра и цветот на руското старчество. Во втората половина на XX век во овој манастир се подвизуваа сега веќе прославените во ликот на светиите еросхимонах Симеон (Желнин), архимандрит Јован (Крестјанкин), архимандрит Алимпиј (Воронов), схиархимандрит Агапиј (Агапов), схиигумен Сава (Остапенко), валаамските старци и многу други подвижници во благочестието.

Следат фотографии, кои ќе ви го стоплат срцето, подготвени од порталот www.pravoslavie.ru. Поголемиот дел од фотографиите се дело на Анатолиј Горјаинов.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1482
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1845
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1650
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…