логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка


 Korica.Pisma.Valaam.jpg

  1. 68
  2. 23 декември 1952 г.

...Преподобниот Мојсеј Скитски велел: „Од оние кои доаѓаа при мене за совет, едни би утешил, па би си заминале добивајќи душевна корист, а други, на кои ништо корисно не можев да им кажам, си одеа неутешени". Ете — светии, па не можеле, понекогаш, ништо корисно да кажат ниту пак да ги утешат луѓето! А кој сум јас за да можам да дадам утеха во жалостите?! А ако некој добивал полза од моите совети, тоа станувало поради верата на оние кои тоа го барале. Јеромонахот на троицката лавра, Варнава, прозорлив старец, советувал некој трговец да преземе некоја голема работа, но тоа не се исплатило и било многу незгодно. Во Валаам, јеромонахот Алексиј, чии што добродетели о. Ефрем многу ги фали, посоветувал некоја игуменија, а потоа се предомислил и цела ноќ поради тоа бил како на игли, немајќи ниту мир, ниту спокој.
Ете, на оние кои ми се обраќаат мене, кој имам кратковиден ум, им го кажувам моето мислење и потоа секогаш велам: „Сепак, види самиот (или самата)!" Правилен совет можат да даваат само свети луѓе, како што се: преп. Серафим Саровски и Сергиј Радонишки. А како можам да советувам правилно кога и самит одам потпирајќи се?!

 

 

Извор:

Korica.Pisma.Valaam.jpg

Издавачка установа „Канео“ при Дебарско- кичевската епархија ,Охрид 2001

Главен и одговорен уредник

Митрополит Тимотеј

Друго:

 Писма на валаамскиот старец (1)

Писма на валаамскиот старец (2)

Писма на валаамскиот старец (3)

Писма на валаамскиот старец (4)

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4522
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4292
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3798
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…