логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 Полошкиот манастир „Св. Ѓорѓи“ на светска листа

Полошкиот манастир „Св. Ѓорѓи“ во Kавадарци кој потекнува од првата половина на 14 век е вклучен во World Monuments Watch (WMF) листата за 2014 година. Тој е избран меѓу 67-те локалитети, односно споменици на културата од 41 земја, и секој од нив претставува незаменливо сведоштво на човековите достигнувања и на различноста на културите од целиот свет.

Манастирот „Св. Ѓорѓи“ е предложен од Националниот конзерваторски центар – Скопје (НKЦ), односно од м-р Јасминка Николиќ-Новаковиќ, историчар на уметноста – советник конзерватор и м-р Јехона Спахиу, историчар на уметноста – виш конзерватор, кои ја подготвија апликацијата испратена до World Monuments Watch (WMF).

Оваа  листа е формирана во 1996 години, на секои две години се дополнува со нови локалитети. Таа има за цел да го привлече меѓународното внимание за предизвиците и опасностите со кои се соочува културното наследство во целиот свет. Храмот е четвртиот споменик на културата, локалитет од Македонија кој е вклучен во листата по манастирот Трескавец, Прилеп (2006), црквата „Св. Богородица Перивлепта“ во Охрид (2008) и археолошкиот локалитет Стоби, Градско (2012).Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1477
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1837
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1644
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…