логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Goran.sv.Erotej.jpg

Праведникот од Бајлово from Rajcica on Vimeo.

Во нашата последна емисија за оваа година, поради огромниот интерес на гледачите, повторно ќе ве сретнеме со добриот дедо Добре од Бајлово. За него ви раскажавме во преносот од 27.11.2010 година, кога емитувавме репортажа за состојбата на фреските во Соборниот храм "Св. Александар Невски "- се покажа дека најштедриот дарител на храмот во последниве децении е сиромашниот 96-годишен дедо Добре, кој минатата година на катедралата и дари 35 700 лева. (околу 18 000 евра), собрани левче по левче со "просење". Таа репортажа, поставена на интернет од страна на нашиот гледач Нико Стојанов, досега е гледана повеќе од 67 илјади пати. На што се должи овој неочекуван интерес за верата, особено меѓу младите луѓе - за тоа ќе разговараме со Пламен Сивов, уредник на сајтот "Православие.БГ" - друг симпатизер на преносот, на кого исто така му должиме за промовирањето на материјалот за дедо Добре на интернет.

 Goran.sv.Erotej.jpg

 Goran.sv.Erotej.jpg

Извор: Двери
Преземено од:

 http://bigorski.mk/index.php?content_type=vesti_od_pravoslavieto&action=details&record_id=149

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3012
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2261
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…