логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Православно-римокатоличкиот дијалог не може да продолжи без учество на Московската Патријаршија, изјави претседателот на Папскиот совет за христијанско единство, кардинал Валтер Каспер, којшто е и копретседател на Мешаната православно-римокатоличка комисија за дијалог. “Без сомнение, ние сакаме Руската Црква да го продолжи своето учество. Таа е многу важна Црква. Ние не сакаме дијалог без учество на русите и ќе работиме за постигнување на таа цел“, изјави кардиналот Каспер во интервју за радио “Ватикан“. Освен тоа, тој потенцира дека и покрај несогласувањата кој се изродија за време на октомвриската средба во Равена, со меѓуправославниот проблем врзан со признавањето на статусот на Естонската Црква, Ватикан бил подготвен да придонесе за разрешување на компликациите.
“Ако Московската и Константинополската Патријаршија посакаат, ние можеме да станеме посредници во решавањето на тој спор, било на двострано ниво меѓу Москва и Константинопол, било на општоправославно ниво“, рече кардиналот Валтер Каспер.
Според него Ватикан изразувал крајна огорченост и загриженост од временото напуштање на Московската Патријаршија на православно-римокатоличкиот дијалог. Бидејќи ние не можеме да се мешаме, би ги замолиле Москва и Константинопол да ги вложат сите сили за да изнајдат решение и компромис.

М.З

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3179
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2508
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…