логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Varna.2009.jpg

Започна Недела  на православната книга, која се одржува во Варна, во деновите од 7 до 13 септември. Книги, главно од бугарски автори ќе бидат претставени оваа година, објавија организаторите од Варна и Великопреславска митрополија на прес-конференција.

По традиција, литературата ќе биде изложена на базарОТ  пред храмот "Свети Николај Чудотворец", а ако времето не дозволува - во припратата  на црквата. Темата на  Единаесеттото  издание на семинарот  е "Карактер, принципи, цели и содржина на обуката по предметот религија-православие, и на нАравственото образование - хуманитарен профил ". Со предавања и свои изданија од странство ќе учествуваат митрополит на Чешка и Словачка Христофор, Струмички Митрополит Наум од Македонија, архимандрит Макарий Веретенников - шеф на диригентска школа на Московската духовна академија, како и популарниот писател и музичар Клаус Кенет од Германија.

Во првиот ден митрополит Кирил претстави второто и дополнето издание на "Подвиг на Болјарино полковник Николај Киреев и Ослободувањето на Бугарија", а отец Теодор Стојчев - "Значењето на крстот Христов во пораката на св Апостол Павле до Галатјаните.
Повеќе од 10,  се книгите за кои ќе се зборува пред  публика во Варна- секоја вечер од 18 часот во пленарната сала на општината. Меѓу нив се и новите наслови на издавачката куќа "Омофор", "Добротолюбие", "Синтагма".

Во среда ќе биде отворена документарна изложба "Светите царски маченици - семејство Романови", а во петок ќе биде прожектиран и   филмот за цар Николај II. Организатори на Меѓународниот форум се  од Варна и Великопреславска св митрополија, Балканскиот православен младински сојуз, општина Варна и духовнопросветния центар "Свети Архангел Михаил".

Извор: http://www.dveri.bg/content/view/9749/29/Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2616
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2411
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…