логоFacebookTwitterYouTubeeMail


МОСКВА - Поранешниот министер за здравство на Русија, Јуриј Леонидович Шевченко, еден од најдобрите руски кардиохирурзи, стана отец Георгиј и во сабота и недела одржува служба во храмот „Св. Николај“. Таа информација ја потврдија во Московската патријаршија. Доктор Шевченко пред еден месец стана свештеник и во сабота и недела одржува служба во црквата што се наоѓа на територијата на Националниот центар за хирургија „Николај Пирогов“. Тој за две години заврши семинар што беше услов за да стане свештеник.

Како еден од најдобрите руски кардиохирурзи, Јуриј Шевченко на 5 јули 1999 година беше именуван за министер за здравство на Русија. Шевченко е роден во 1947 година во Јакутск, главен град на студената Јакутија. Завршил Воено-медицинска академија, а во 1992 година станал началник на престижната медицинска установа. Шевченко беше главен кардиохирург на Санкт Петербург и Ленинградската област. Како доктор на науки објавил повеќе од 360 научни труда. Многу негови студенти станаа познати доктори на науки.

Во почетокот на министерската кариера во Москва доктор Шевченко го замоли тогашниот патријарх Алексиј Втори да ја освети зградата на Министерството која до Револуцијата беше берза. Патријархот ја прифати молбата и лично ја освети зградата на Министерството. Тогаш беше договорена соработка, па болните добија можност да повикаат свештеник да ги посети во болница.

За мотивите да стане свештеник, професорот Јуриј Шевченко не сака да зборува, туку само тврди дека секогаш бил искрен верник. (Б.В.)
Извор: Утрински весник 21.05.09Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3119
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2955
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…