логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Серуска олимпијада во познавање на основите на православната култура за учениците од Москва (18.02.2009)


На 1 март 2009 година ќе се одржи регионален турнир на Олипијадата во познавање на основите на православната култура „Света Русија, чувај ја Православната вера“ за учениците од Москва и Московската област.

Првата Серуска олимпијада во познавање на основите на православната култура за учениците од 5-11 одделение се одржува со благослов на блаженоупокоениот Патријарх Алексиј Втори во соработка со Министерството за образование на Руската Федерација и Советот на ректори на Русија.

Олимпијадата влегува во Списокот на олимпијади на учениците од 2008-2009 школска година, којшто е востановен од Министерството за образование и науки на РФ.

Задачите на Олимпијадата се ориентирани околу програмата на учебните предмети: „Православна култура“, „Основи на православната култура“, „Извори“ и т.н., а исто така на содржината на поглавијата за православна култура што се во состав на други школски учебни предмети. Задачите на Олимијадата вклучуваат прашања што се однесуваат и на ерудиција и на снаодливост.

Одржувањето на Олимпијадата служи за восовршување на знаења по историја и култура на Православието и за развој на интерес кон групата на предмети што се поврзани со нив. Олимпијадата е насочена кон духовно-морално воспитување на учениците, пронаоѓање и поддршка на надарените деца.

Организацијата и одржувањето на регионалниот турнир на Олимпијадата на учениците на Москва и на Московската област се под покровителство на Педагошкиот факултет на Православно Свето-Тихоновиот хуманитарен универзитет.

 

Извор: Патриархиа.ру

 Преземено од: http://www.mpc.org.mk/

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3012
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2261
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…