логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

3.angeli.so.truba

УТРО
13/01/2021
 
                       На света Меланија

Се роди во окото твое
Младенец на Кого се радуваме,
ја исполни душата твоја
радоста на Богородителката.

Ти пак света невесто Христова
срце, срце неуморно
за Него катаден припремаше
подвиг на подвиг незапирливо
во минливиот живот принесуваше.

Радувај се крину небесен
радувај се утро во око затворено
кое солзи од неовоземен
денес принесува за загубеното.

Мисла твоја се откорна
Елеј на нас како молитва
Лице ти има небесна свежина
Алова е љубовта ти подарена
Никого не остави без утеха
Изгоре тагата при човека
Јасно утро ја осветли душата
Ах, Меланио, за секој кој те чествува.

Смири ме, смири го срцево,
кое со радост се преполнило
од твоето пред Него застапништво
од убост на допир благодатен
сега и секогаш во утро - нов ден.

                                      
                                      Сестринството на манастирот

 

https://www.manastirslepche.mk/novost/utro/

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3179
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2510
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…