логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Духот
шеста мисла


Како некој да се накашла
Звук до мене пристигна,
]е помислев да не е шала
Или прамен коса в око влета.

Поштеди, поштеди,
Поштеди од зборови,
Дарувај слова неми
Сокриени во ноќи светли.

Воздишки подарени
Ум поштеден од дигалки,
Од крила темни потемнети
Од горделиви водоскоци.

Рака на рамо пак постави
Макар чекор и да ме одмини,
Погледни на колена свиени
Ноѕе испуштени.

Замреност не во сивила
Туку благодарни лик одлика
Што ли ке беше
Или можеше да биде –
]е се случеше,
А можеби ќе ме одминеше.

Духу на вистината
Несправедлив во правдата,
Тешко на нас ако се испочитува
Казната за невистината.

Затоа, затоа
Правдата, затоа е небесна,
Е насекаде и сé исполнува,
Сé простува, на сé се надева.

Само едно останува –
Здивот што се придвижува
Има извор во Љубовта.

Духу на вистината
Дар испратен, неподарен ….

 

 Од богољубивата поезија „Манастирски води“ на сестринството од Слепченскиот Претеченски манастир

 

Друго:Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1363
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1637
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1491
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…