логоFacebookTwitterYouTubeeMail

porfirij

1. Зошто трчаме по сенки? Не, треба да се свртиме кон Светлината и сенките сами ќе исчезнат. Треба да Му дозволиме на Христа да ги исполни нашите души, и демоните сами ќе исчезнат.

 

2. Мрзливецот не може да биде христијанин. За да се биде христијанин, потребно е многу труд, многу работа.

3. Ако човек посака, може да се обожи и среде Омонија (плоштад во Атина каде старецот живеел и служел).

4. Бог многу нѐ љуби. Тој постојано нѐ има во Неговите мисли и нѐ штити. Мора цврсто да веруваме во ова, и ништо во животот да не нѐ плаши.

5. Бога мора да Го молиме да ни ги прости гревовите. И Он, кога Го молиме со болка и смирение, ќе ни ги прости гревовите и ќе ни ги исцели телесните болести.

6. Големата тага и грижа не се од Бога, туку се ѓаволска стапица.

7. На Бога Му се важни сите детали од нашите животи. Мора да сфатиме дека Он не ги презира нашите потреби. Не сме сами на овој свет.

8. Душите треба да ги исполниме со Христовото присуство, со божествената љубов, радоста. Радоста Христова ќе нѐ излечи.

9. Не треба да се грижиме дали му се допаѓаме на овој или на оној, туку дали Христа Го љубиме, и дали сите ближни ги љубиме. Само на овој начин нашите души ќе се исполнат со Исуса Христа.

10. Најважното нешто во нашите животи е да Го љубиме Христа, и тогаш сите наши проблеми ќе се решат.

Извор: http://pravoslavie.mk.

Прочитајте повеќе на: http://pravoslavie.mk/od-izrekite-na-sv-starets-porfirij/ .

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2597
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2391
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…