логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 3.angeli.so.truba

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

3.angeli.so.truba

10 мај, 2020.   

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг кога Бог и Отецот од преголема љубов кон нас го испрати Својот Единороден Син, Кој заради нас стана Човек, и затоа никој веќе неможе да ги изговори овие зборови на раслабениот: „Немам човек".

Трагедијата на отпаднатиот од Бога свет е непрестајното искуство на пеколна осаменост. Среде метежот од мноштво луѓе заробени од сопствениот егоизам, кутриот човек вели „немам човек". Наспроти сите напори на обезбожениот (секуларен) хуманизам кој упорно сака да го одвои Бог од човекот, Црквата ја живее тајната на нераскинливата љубовна заедница помеѓу Бог и човекот совршено остварена во Личноста на Богочовекот Христос.

 3.angeli.so.truba

 

 Извор:

http://strumi.ca/vikaren-episkop-jakov-stobiski-nemam-chovek/?fbclid=IwAR26fhbqJmuht99XQDYfzHmWm4ePyw8ZqS0vnE4SF6FTaW4A1HKiH4FZ3G8

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3196
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3034
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…