логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

 takovski.jovan2.jpg


Одговара: Отец Јован Таковски

Катерина

Прашање: Ве молам, сакам да имам, да изберам не знам ни како да го поставам прашањето, духовен отец. Како да го направам тоа ако може да се каже и тоа правилно да не погрешам?  Ве молам ако може да ми одговорите зошто навистина имам потреба од духовн отец?

   Одговор:         Примарната и непосредна одговорност за спасението на секој православен верник ја има неговиот парохиски свештеник кој, по примерот на Добриот Пастир (Јован 10) води грижа за секоја овца од своето стадо. Проблемите настануваат кога тој не го следи примерот на Пастиреначалникот Христос, па својот возвишен позив го сфаќа и практикува наемнички, занаетчиски (види исто Јован 10). Тогаш неговата паства бара лек на друга страна, односно барат помош од поискусни, поопитни свштеници, свештеномонаси 'старци' на кои верникот им го доверува раководењето по патот на духовниот раст.

            Затоа на Катерина $ препорачувам да се обрати најнапред кај својот парохиски свештеник. Ако тој не е подготвен да го преземе нејзиното духовно раководење, дури тогаш да си побара поопитен духовен отец.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4031
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3416
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3248
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Чудото на иконата „Брзопослушничка’’

„Пред братската трпеза на ѕидот од памти век е напишана иконата на Пресвета Богородица. Веродостојност отците принесуваа и претходно и ние сега така се однесуваме, согласно нивните мислења, за изобразување на таа икона во времето на Свети Неофит, основач на тој манастир. Според историско мерење на времето од  Свети Неофит дури до нас протече веќе не помалку од 840 години, затоа што Свети Неофит живеел во XI век.

Повеќе...