логоFacebookTwitterYouTubeeMail

лого

 

Aleksandar.N.sv.Martinijan2

Св. Архангел Гавриил е служител на Божјата сила и семоќност и известител на најдлабоките спасителни Божји тајни. Неговто име значи „сила Божја“. Имено, на архангел Гавриил му се припишува учеството во настаните од видението на Јоаким до возвестувањето на добрата вест на Ана. Подоцна, откако светата Дева на четиригодишна возраст била одведена во храмот, архангел Гавриил ја поучувај и секојдневно и’ носел храна во деветиот час, во продолжение на 12 години. Светата Црква го воспева како служител на чудото (Благовештението) и затоа го изобразува со сина наметка со рајска гранка во рацете, која тој и’ ја дал на Божјата Мајка, а понекогаш го изобразува со фенер во десната рака, во кој гори свеќа, а во левата – со огледало од јаспис (символ на тоа дека Божјата промисла останува скриена за нас до времето на нејзиното исполнување, но и по нејзиното исполнување разбирлива е само за оние кои внимателно гледаат во огледалото на својата совест и вникнуваат во словото Божјо).

Според Светото Писмо тој се смета за ангел-чувар на избраниот народ.

Се спомнува во канонските книги:

Дан. 8, 16 и 9, 21;

Лк. 1, 9 и 26.

Беше испратен од Бога ангелот Гавриил … (Лк. 1:26)

Кога светиот пророк Даниил се удостоил од Бога со пророчко видение за иднината на светот и бил во недоумица што означува тоа, го слушнал гласот Божји: “Гаврииле, објасни му го тоа видение!” (Дан. 8;16). На друго место, пророкот говори: „Гавриил кого го бев видел во поранешното видение, долета брзо, се допре до мене во времето на вечерната жртва, ме вразуми, говореше со мене и рече: “Данииле, сега излегов за да те научам да разбираш.“ (Дан. 9; 21-22).

И навистина светиот предвесник на тајните Божји сè му објаснил на пророкот Даниил и, просветлувајќи го, му дал да разбере за седумдесете седмици, по чие истекување ќе се роди Спасителот на светот.

Подоцна светиот Архангел Гавриил бил пратен од Бога да му предвести на Захарија за раѓањето на Јован Претеча, а на Пресветата Дева Марија и’ го претскажал раѓањето на Спасителот од Неа (Лк. 1:5-38). Тој, исто така, на жените мироносици им ја објави радосната вест дека Христос воскресна.

“Овој Архангел, според мислењето на богомудрите мажи, бил испратен да Го укрепи Спасителот во Гетсиманиската градина и да и’ предвести на Богомајката за нејзиното сечесно успение. Затоа, Црквата го нарекува служител на чудесата” – пишува свети Инокентиј, архиепископот Херсонски (Цит.соч., стр 7).

Неговиот спомен се слави на 8. април (26. март – стар стил) и 29. јули (13. јули – стар стил).

Aleksandar.N.sv.Haralampij

О, велики Архангеле Божји Гаврииле! Ти и’ благовести на Пречистата Дева Марија за зачнувањето на Синот Божји. Извести ме и мене грешниот за страшниот ден на мојата смрт, и умоли Го Господа Бога за грешната моја душа, да ми ги прости Господ гревовите мои, и да не ме задржат ѓаволите на митарствата за гревовите мои.

Свети Архангеле Божји Гаврииле, радост неизречива од Небото на Пречистата Дева Марија и’ принесе! Исполни го со радост и веселба серцето мое, со гордост преогорчено, и заштити ме од сите беди и тешки болести, сега и секогаш и во сите векови. Амин.

Свети Архангеле Гаврииле, благовести ми радост и спасение на душата моја. И моли Го Бога за мене, грешниот. Амин.

 

Извор: За Ангелите, демоните и митарствата според свети отци на Църквата – Сливенски митрополит Иоаникий

Архангел Гавриил

 

https://maranata01.wordpress.com/2010/04/13/a%d1%80%d1%85%d0%b0%d0%bd%d0%b3%d0%b5%d0%bb-%d0%b3%d0%b0%d0%b2%d1%80%d0%b8%d0%b8%d0%bb/?fbclid=IwAR2w-x1I5z6vquEdj34tstelQ8KLzuypIGC5s6imNJ2NAOCBTj_cZH1y3xM

 

TVITer270

П.П. 2018-03-25 08:33:25

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3179
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2510
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Беседи

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

« »