логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Така ќе се промени човек, ако воопшто се промени, зашто може и да не се промени. Добро, во краен случај тебе не те интересира многу што ќе се случи со секого, не сметам дека толку многу гориш за спасението на твоите луѓе, колку што ти е битно да стане онака како што ти сакаш. Бидејќи ако некој Го разбере Бога, и особено ако ја разбере оваа парабола, првото и најсуштественото што може да го направи е да се успокои, да замолчи, да најде мир во душата, и да има апсолутна доверба во Бога. Ако дури и за миг се посомневам дека Бог не може да направи сѐ за да ги спаси луѓето па и мојот човек, ако дури и за миг се посомневам дека Божјата љубов не е поголема од мојата, е тогаш крајно е очигледно дека всушност ревнувам не толку за мојот човек, колку да си го остварам своето. Добро, продолжи така, измачувај се себеси, мачи ги и другите, продолжи со истите грешки, тепајте се, карајте се, раскрвавете ги носовите, правете како што сакате –но тоа не е етосот што произлегува од оваа парабола.

Забелешките не се убаво нешто, престани да им правиш забелешки на другите луѓе, кој што прави, остави ги луѓето на мир. Пред извесно време беседев на таква тема: „Остави го своето дете на мир!“ Остави го, веќе си го полудела со „добрите“ поуки што му ги кажуваш, со проповедите што му ги изнесуваш, со притисокот –тоа знае што е правилно. Направи го чудото што ти го кажав претходно, промени му го животот со твојата молитва, поглед, благост, љубов, слобода. Нели е подобро така? Ако сакаш помогни му на таков начин и никогаш не го оставај на мир: Со љубовта и молитвата непрестајно „вознемирувај“ Го Бога, не луѓето туку Бога. Можеш ли преку ноќ да се будиш и да се молиш за децата во целиот свет, па и за твоите? Прави го тоа. Но остави го детето на мир, и ако сакаш смени го твојот речник и остави го на мир твојот сосед, сопругата, сопругот, кој и да е. Да не ги дразниме другите со она што ние го сакаме. „Но нели Бог рече да вршиме мисионерски дела!“ Тоа мисионерство за кое ти зборувам е најтешкото, бидејќи е мисионерство на лична светост, на лично помирување и спријателување со Бога, на лична молитва и благодат која ќе зрачи од твојот живот и нема да дразни. Ги гледаш ли моштите на светиите? Дали тие дразнат некого? Кога некој светија ќе се упокои и замине од овој свет, ние со посебна љубов пристапуваме кон неговото тело, кое го нарекуваме мошти. Тоа дразни ли некого? Не.

Многу луѓе врват низ Халкидон, по патиштата на Евија, одат нагоре-надолу, таму е свети Јован Руски, таму се неговите исцелителни мошти, тој ги љуби сите луѓе – грешни, болни, добри, лоши. Тоа е таму и никого не вознемирува, туку е како една прегратка која што ги очекува сите. И ти можеш да станеш таков, да станеш живи свети мошти, бидејќи жив си и ако ме послушаш да постапуваш на таков начин, ќе го привлечеш другиот. Односно ако сака тој, а ако не сака – немој да го присилуваш. Како и да е тој ќе сфати дека го љубиш, и резултатот што го очекуваш, може да дојде и по твојата смрт. Прво ти ќе се упокоиш, а потоа другиот ќе се промени, ако е по Божја волја. Сакаш да видиш резултати – добро, човечки е да сакаш, но што да правиме не секогаш Божјиот план се совпаѓа со нашиот. И животот на другиот не секогаш се совпаѓа со нашиот така како што ние сакаме.

(Продолжува…)

 

Извор: https://bigorski.org.mk/slova/pouchni/teshko-ni-e-da-se-doverime-na-boga-del-5/

 

 

Друго:

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3010
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2259
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Беседи

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

« »