логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Кога детето е малечко и си игра со топка а ти појдеш и му ја земеш, тоа може да плаче и цел ден, бидејќи за него таа топка значи сѐ. Но ти, кој си голем и знаеш дека животот не е само таа топка, туку има многу други и посериозни прашања, сфаќате дека неговиот плач е плач на едно незрело дете, не го потценуваш ниту го караш затоа што плаче. Знаеш дека ќе му помине, бидејќи ќе дојде нешто друго, многу посилно и подоцна и ќе плаче за други работи, кои се навистина сериозни.

Работите што ги сметаме за страшни, потресни, всушност не се токму такви. Не е така, нашиот ум така си замислува. Во овој живот сѐ ни изгледа како трагедија, но по сто години од сето она со кое се занимаваме сега, ништо нема да постои; тоа што сега го сметаме за неподнослива болка и мака и Крст, ќе видиме дека подоцна ќе биде воскресение. Тоа ќе биде светлина, радост, олеснување, нашата душа ќе се почувствува така како што се чувствуваш кога ќе се измиеш, и чувствуваш олеснување, ти станува лесно, се очистуваш и велиш: „Како сега сѐ гледам на поинаков начин?“


Хрисотс раширувајќи ги Своите раце во прегратка, го прегрна целиот свет

Ако сакаш, не го помни тоа што ти го кажувам, не го запазувај, не го мисли, ако сакаш најди друг начин на живот. Патот на твојот живот е отворен. Ти избираш како да мислиш. Можеш да се оттргнуваш од својот крст, да врескаш, да сакаш да си заминеш, да хулиш.. Крстот да ти стане причина за конфликт, упорност и бунт. Тоа е твое право. Но, ако крстот ти стане причина за единство – да се соединиш со самиот Крст и со Оној Кој е на него – тогаш душевните својства Христови, особините на Неговиот карактер, ќе се пренесат и на тебе. Кога се противиш, сакаш да слезеш од својот крст и се нервираш, не добиваш ништо. Спомни си за Христос на Крстот. Таму Он ја покажал сета Своја добрина, целата Своја љубов, душата Негова процветала и ја покажала сета Своја сладост, целата убавина, срцето му станало толку широко, уште поголемо, ако можеме да користиме вакви споредби, и Тој возљубил, обединил, опростил сѐ и на сите, бидејќи зрачел со сјај и светлина што ја промениле целата земја. Тоа не би се случило без Крстот. На Крстот Христос излеал од Себе си не горчина, туку добрина, ги раширил Своите раце во прегратка и го прегрнал целиот свет.

Таков те прави крстот, секако, доколку го гледаш во единство со Христос. Ако гледаш на него како на некаква спротивставеност, тој нема да те направи таков. Ако крстот те нервира и се лутиш, клоцаш, удираш, само си ги зголемуваш раните и немаш никаква полза. Но ако крстот ти стане знамение што те обединува со Христос, тогаш Он ќе ти го даде тоа единство, како што Самиот вели: „Бидете во Мене и Јас во вас.“ Каде? Насекаде! И на Крстот. Таму ќе Ме познаете, таму ќе ги видите Моите работи што нема да ги видите на друго место. Таму Мојата добрина ќе стане ваша добрина, таму Мојата љубов ќе стане ваша љубов. Таму ќе се научите да простувате, затоа што ќе ви го предадам тоа што го почувствував на Крстот. Тоа е тешко, и знам дека ти, кој сега слушаш, имаш некаква болка, која не ја знам, зашто чувствувам друга болка, другиот, пак, сосема трето нешто.


Плачот на Пресвета Богородица пред Крстот Господов

Но, знам дека Бог нема да ти наштети, нешто добро ќе излезе, нешто добро ќе излезе од тоа, бидејќи кога се распнуваш, кога чувствуваш болка, кога плачеш, тогаш твојата душа стекнува убавина, многу поразлична од убавината што ја имаш она другото, кога си измиен, чист, кога ќе ставиш кармин, ставаш парфем, и гледаш – тоа е убавината на овој свет, тоа е површна убавина. Крстот ти дава друга убавина, преку болката што ја чувствуваш и ќе ја чувствуваш, ти дава можност од тебе да излезат работи кои на друг начин не би излегле. На пример, како ќе го научиш и почувствуваш трпението што се крие во твоето срце, кое е едно богатство, зрелост, мудрост, како ќе излезе тоа богатство на зрелоста? А? Како ќе се научиш да ги разбираш другите луѓе, ако не почувствуваш некаква болка во животот? Кога ќе зборуваш со некој кој почувствувал болка, знаеш дека тој те разбира кога ќе му ја кажеш својата болка, зашто те слуша на друг начин, на друг начин гледа, очите му плачеле со солзи и знаат на друг начин да гледаат, на друг начин слушаат ушите кои некогаш го слушале сопствениот плач. Додека, пак, човек кој не претрпел ништо во својот живот и сѐ му оди добро, уште не се трогнал, не плачел, тој те слуша, но површно, не може да те почувствува, не може.

Да ти дадам пример: вдовицата или родителите што го погребале своето дете, кога ќе им дојде некој кој чувствува болка, им зборува и ги гледа во очите, знаеш и чувствуваш дека овие очи зрачат нешто, бидејќи пред неколку месеци, кога нивното дете починало, тие родители многу плачеле, многу страдале. Тие се предале на размислувања, се замислиле, си поставиле прашања. Тоа ги направило зрели, а потоа, кога им зборуваш, тие те разбираат и те чувствуваат. Додека човекот кој не почувствувал болка, не може да те разбере, те слуша површно. И ќе ме прашаш: Зарем е неопходно да поминам низ сето тоа за да го разберам другиот? Нема да ти одговорам повторно…

Во секој случај, животот тоа го покажува – дека ако не минеш низ такви работи, нема друг пат, нема друг пат во животот, освен болката и солзите и крстот и тагите, тоа е патот по кој сите луѓе одат. Сите луѓе.

Гледаш некои се венчале, веќе се брачници, другите, пак, им завидуваат што стапиле во брак, а тие останале сами, поминале годините. Иако тоа е лична работа, можам да ти кажам дека и овие имаат свои проблеми. Поинакви проблеми, го немаат тоа од кое ти се плашиш и го преживуваш, но тие имаат свои. Проблемите на брачните другари, на родителите. Ти немаш дете и тоа е твојот крст, а тие имаат дете и тоа станува нивниот крст – во вид на некое големо искушение преку кое ќе поминат.

 

 Извор: Бигорски манастир

22.09.2018 лето Господово

 

Архимандрит Андреј Конанос: Вoздвижение на Чесниот Крст Господен – II дел 

Архимандрит Андреј Конанос: Вoздвижение на Чесниот Крст Господен – I дел ...

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2970
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2805
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

« »