логоFacebookTwitterYouTubeeMail

МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА
„Света Маченица Параскева - Петка" Чикаго, Илиноис, САД

МАСЕDОNIАN ОRТНОDОХ СНURСН "ЅТ. МАRTУR РАКАЅКЕVА-РЕТКА"
2056 Кеdziе Аvе, Сhiсаgо, II 60647

cikago.svpetka3.jpg

Македонската православна црква „Света Маченица Параскева-Петка" е лоцирана во непосредна близина до центарот на Чикаго (downtown)
Можеме слободно да кажеме дека нашата Црква е позната меѓу луѓето како „сеправославна" црква во секоја смисла на зборот. Покрај македонските верници, тука доаѓаат да се помолат на Бога и многу Руси, Срби, Бугари, Украинци, па и Грци, кои, речиси редовно се присутни на светите богослужби. Многу наши архијереи имале прилика со свои очи да се уверат и да го искажат своето задоволство служејќи во Црква со верници што го претставуваат „ Светото православие во мало" (архиепископ охридски и македонски г.г.. Михаил - 1995).
Светите богослужби во МПЦ „Света Петка" се одржуваат редовно секоја недела и за сите поголеми празници. Оваа година беше отслужено и Бдение за празникот на Црквата - 8 август- денот на Света Параскева Римјанка, што очекуваме да стане традиција, а во иднина планираме да продолжиме со служење Бденија и пред другите поголеми празници. Во план е и воведување на служба -Акатист на Света маченица Параскева - Петка.
cikago.svpetka2.jpgЗначаен факт што треба да се спомне за нашата Црква е и тоа што таа пред да стане дел од Македонската православна црква, била катедрална Црква на Православната руска задгранична црква. Во неа е хиротонисан во владика и сегашниот надлежен архијереј на ПРЗЦ за средноа и западна Америка - архиепископ Алипиј. Важно е да се спомне дека во овој Храм има служено и светиот владика Јован Шангајски и Санфранциски, кој во 1994 година е канонизиран за светител на Светата православна црква, почитуван не само од славјанските, туку и од сите други православни верници ширум светот. Денес неговите нетлени мошти се наоѓаат во Сан Франциско.
Овој светител упгге повеќе е значаен за нашата Црква, бидејки за време на својот живот, кон крајот на дваесеттите години на минатиот век бил и во нашата Битола, како учител на знаменитата битолска Богословија" Свети Јован Богослов", каде што се школувале претежно Македонци, но, исто така, и многу Руси, Срби и Чеси. Во тоа време свети Јован бил јеромонах. Голема чест и задоволство е да се посетува таква црква каде во свое време бил присутен и еден од современите светители на дваесетгаот век - голем учител, исцелител и чудотворец. И ден-денес има руски верници кои се присетуваат на тие денови и ни укажуваат на тоа каков благослов е за нас Македонците што служиме во ова Црква.cikago.svpetka1.jpg
МПЦ „Света Петка" има и свој црковен хор кој со своето учество ги обогатува Светите богослужби. Хорот е составен од искусни пејачи од разни возрасти кои во прекрасна хармонија, молитвено ги допираат срцата на присутните верници, молејќи му се на Бога за спасение на секоја православна христијанска душа.
Новина е и тоа што веќе започна со работа православна книжара која нуди духовна литература, икони и разни предмети со црковна намена, не само за нашите парохијани туку и пошироко.
При МПЦ „Света Петка" активно работи и женската секција-сестринство, кое значително помага при организирањето на сите црковни настани.
Ве покануваме во секое време да ја посетите и нашата веб-страница (http://www.mpc-svpetka.com/) каде што можете да се информирате за многу работи во врска со нашата Црква, а тука ви се достапни и разни молитви, акатисти и канони, како и најнови информации во врска со Богослужбите и сите поважни настани.

 cikago.svpetka4.jpg

cikago.svpetka.jpg

 Извор: книгата „По стапките на христијанството во Македонија“

Издавач: МАКЕДОНСКА ИСКРА

Посети:{moshits}

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1528
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1919
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1719
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Современоста на подвигот - Старец Георгиј Капсанис

Современоста на подвигот - Старец Георгиј Капсанис

Словото на пастирското расудување и човекољубие дозволува, па дури и наложува практикување на подвигот, под услов подвигот да не се сведи на еден вид седатив, туку да го задржи карактерот...

БEСEДА  за нeизмeрната Христoва љубoв

БEСEДА за нeизмeрната Христoва љубoв

Христoвата љубoв штo гo надминува сeкoe знаeњe! Нe oд Бoжјиoт разум, туку oд чoвeчкиoт разум, пoмрачeн и oзлoбeн oд грeвoт. Бидeјќи Бoжјиoт разму e рамeн на Бoжјата љубoв и ниeднo...

 Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Желбата на Апостолот Тома да ги допре раните на воскреснатиот Богочовек Исус Христос не е неверие, туку природен и спасоносен копнеж на секој човек да Го познае Бог од опит,...

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Светлината во темнината на гревот и очајот свети, и мракот на отпадништвото и смртта не ја опфати.Имаше еден човек по име Јован, пратен од Бог – немаше од него поголем,...

 Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Оние што преку доброволни подвизи или мачеништво ќе влезат преку своето очистено срце во Царството Небесно – внатре во себе, преминуваат од смрт во живот – уште сега, и на...

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

Сo тoа сака да пoкажe дeка и кoга ги изгoвара Свoитe збoрoви, и кoга ги изгoвара прoрoчкитe збoрoви, сeкoгаш гo гoвoри самo Свoeтo. Да пoкажe дeка и тoгаш Oн гoвoрeл...

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

« »