логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 7.Vselenski.sobor

Скопје,15ти декември 2019г.-храм Рождество на Пресвета Богородица

7.Vselenski.sobor

(26та недела по Педесетница)

Евангелие на денот:

Свето евангелие според светиот апостол Лука 12:16-21

 

7.Vselenski.sobor

Денешното Евангелско четиво е точната дијагноза на потрошувачкиот менталитет на денешниот човек и последиците од тоа. Затоа треба да се посвети големо внимание и детално да се проучи. Господ Бог зборува за некој богат човек кој бил окупиран од грижата за стекнување материјално богастство. Во случајот да се работеше за сиромав човек таа грижа би била разбирлива за да обезбеди опстанок на своето семејство. Четивото вели дека нивата на богатиот човек родила но никаде не се споменува дека тој му благодарел на Бога, за родот требало да каже „Боже ти благодарам за овој род и богатиот принос бидејќи можеше да биде суша или поплава или пак голeм студ и мраз и нивата ништо да не роди, но Ти Господи дари благопријатно сонце, доволно вода и мојата нива роди богато.“ И ние треба да се запрашаме колку му благодариме на Бога. Дали сме се прекрстиле во постела штом сме се разбудиле здрави и живи. Има луѓе што се болни и цела ноќ не заспале или немаат кревет и кров на главата. Овој богат човек размислувал со земна материјална мисла да изгради нови поголеми амбари за да го собере родот од нивата а на својата душа и вели: одмарај се, јади, пиј и весели се. Ова е буквално формулата на денешницата, што повеќе разонода ,храна,алкохол и забава. Луѓето денес така го живеат животот и тоа им претставува главна смисла и цел во него. Јади, пиј и весели се исто како и на богатиот човек. Ако правилно размислуваме ќе си речеме фала ти Боже ќе има храна за моето семејство. Ќе можам да помогнам на оние кои немаат, ќе дадам на вдовиците и на оние со многу деца, на сираците, на болните, но тој ги заборави луѓето околу себе го заборави Бога.

7.Vselenski.sobor

Но Господ му ја побара душата а со неа ги носиме само своите дела и како после смрта богатиот човек ќе ги задоволи своите потреби кои ги задоволувал преку телото јадел, пиел, се веселел. Тоа е всушност пеколот, човек окован од своите страсти и похоти, во вечноста ќе страда. Православните теолози ни откриваат дека во текот на животот богатиот им робувал ма страстите, на стомакот. Бил себичен и саможив а после смрта тоа не ќе може да го има. Пеколот не го создал Бог туку човекот со својот начин на живот и со својот однос спрема Бога и ближните. На крајот Господ вели така е со секој оној кој мисли дека е богат а не се богати во Бога. Овде јасно се искажува дека богатството не е само по себе проблем, туку погрешен однос спрема него и богатството загосподарува над човекот и тој го заборава и губи Бога. Човекот треба да се богати со Бога и во Бога. Тоа и се гледа и од корените на самиот збор Богатството и како почнува овој збор „Бог" во основата. Вистински богати луѓе се во суштина „Светителите“ бидејќи се пребогати со Божјата Благодат и сите ние сме сиромашни во помала или поголема мера.

7.Vselenski.sobor

Како што реков живееме во време и цивилизација како и овој обезумен богаташ. Но од тој начин на живот можеме да се отргнеме само со молитвен подвиг и вистинско каење и да се потсетуваме секојдневно дека смртта во секој момент може момемнтално да ни ја одземе секоја овоземска слабост и приврзаност. Сите еден ден ќе умреме и тоа треба да го имаме на ум и не да бидеме лесноумни и како богаташот од денешното Евангелие. Нажалост кога луѓето говорат за смртта мислат и зборуваат за некој друг а ретко кога мислат за себе. За жал денешната психологија на нас луѓето е следна и многу од нас секојдневно го слушаат и од својте сограѓани следново: „Земи се што ти пружи животот" - тоа е една голема лага која многу луѓе се прелажале. А вистината е - тоа што го кажал апостол Павле - „Пазете добро како живеете не како немудри туку како мудри, користете го времето бидејќи деновите се лоши и не опивајте се со вино бидејќи виното носи разврат туку исполнувајте се со Дух Свети. Затоа да го читаме Св. Писмо и Св. Апостол Павле и да се трудиме за спасение на нашите души, за време на овој наш овоземен живот што ни го подарил Бог и да се трудиме што повеќе да му се посветиме на Бога и да му угодиме со добри дела за да се здобиеме за вечен живот. АМИН

 7.Vselenski.sobor

Скопје, храм Рождество на Пресвета Богородица,

15ти декември 2019 лето Господово

 

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1370
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1656
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1500
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Далечна земја е „место“ на неисполнувањето на Божјата волја, пројавено како непослушание кон духовниот отец и предвремено духовно самораководење, поради што Божјата благодат постепено се оддалечува од нас.Непослушноста носи со...

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

Ние луѓето живееме помеѓу спротивставеноста на денот и ноќта, помеѓу светлината и темнината. Многу поголеми од тоа се спротивностите помеѓу доброто и злото, помеѓу љубовта и омразата, гревот и добродетелта....

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Во самиот почеток од прочитаната свангелска приказна, нашиот Спасител Господ Исус ХРИСТОС ни покажува на кого ја наменил оваа парабола. Таа е упатена кон сите оние кои во себе се...

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Главната карактеристика, која го оформува профилот на луѓе каков што е фарисејот, е користењето на знаењето што останува по доволното чистење на енергијата на умот за судење и осудување на...

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Каква умилна слика ни претставува Сретението Господово! Старецот Симеон во раце Го држи Младенецот, спроти него – праведниот Јосиф и Пресветата Дева Богородица; во близина – пророчицата Ана, постничка и...

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

   Колкумина се навистина подготвени да се откажат од своето славољубие, од својата лажна слава; и колкумина се подготвени да изгледаат бедно или да служат за потсмев заради Господ Христос, и...

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Гноми постои и е поврзана со создадената ипостас, односно со човечката личност. Со овој термин се означува слободната падната волја на создадената ипостас – која, колебајќи се помеѓу доброто и...

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Сѐ нешто чекаме да се случи, па да преземеме некакви конкретни чекори кон подобрување на нашиот духовен живот. На пример, подобри услови за молитва.Или, чекаме работите во нашиот живот да...

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

За денот и часот на второто Христово доаѓање нe се знае, така ни вели Светото писмо, но со сигурност знаеме дека тоа ќе биде кога повторно во светот ќе царува...

« »