логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 
Во раѓањето си го сочувала девството, а во успението не си го оставила светот Богородице; туку си се преселила во живот, Мајко на Животот, и со Твоите молитви ги избавуваш од смрт душите наши.
Блага Мајко на Преблагиот Цар, Пречиста и Благословена Богородице Марие, излеј ја врз мојата страдална душа милоста на Твојот Син и Бог наш. Со Твоите молитви води ме кон добри дела, та останатото време од мојот живот да го поминам без грев и преку Тебе, Богородице Дево, единствена чиста и благословена, да го најдам рајот.
Надеж моја е Отецот, прибежиште ми е - Синот, Покров мој е - Духот Свет, Троице Света Слава Ти.
 28 август 2010 год.
Во манастриот  Успение на Пресвета Богородица, во месноста Трескавец,  многубројниот верен народ дојде да се поклони и да го одбележи  празникот посветен на  Нејзиното Успение.
    
„Дево Богородице, Ти што замина од земјата, не оставај ги тие што се на земјата, што на Успението се поклонуваат.“ „Дево Богородице, Ти што замина од земјата, не оставај ги тие што се на земјата, што на Успението се поклонуваат.“
 
 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.preminportal.com.mk/images/Treskavec_Uspenie


 

Подготви: Мери Ангелеска


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Април 07, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како Barnes and Noble, Vivlio, Apple Books, Thalia, Kobo, Booktopia, Weltbild, Paagman, Ibs, Indigo и други. На македонски јазик книгата која инкорпорира 6 приказни, како…
Април 04, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните деца и да знаат што тие сакаат да прочитаат. Авторите од западноевропските земји се многу похрабри и добро е што издавачите прават напори да ги преведат, но им…

Соопштени европските награди за драмски превод за 2021 година, меѓу нив три на македонски јазик

Мар 22, 2021 Литература 199
Aleksandar.N.sv.Martinijan6
Исто така, меѓу најдобрите од два други јазични комитета се најдоа и преводите на две…

Македонскиот поет Игор Крајчев е поет на неделата на престижниот британски магазин “The Poet Magazine”

Мар 22, 2021 Литература 191
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Инаку. ова застапување на македонскиот поет Игор Крајчев во британскиот магазин, доаѓа…

Истражување на Харвард: Кои луѓе се посреќни, оние со повеќе време или оние со повеќе пари?

Мар 22, 2021 Друго од култура 221
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат најмногу животни исполнувања повеќе…