логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

ПОКРОВ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА (14.10.2010) 
На 14.10.2010 година, денот кога го прославуваме празникот Покров на Пресвета Богородица, во параклисот во резиденцијата на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, кој е посветен на овој празник, се отслужи света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на протоереј Димче Ѓорѓиески, свештеник Никола Христоски и ѓакон Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на литургијата се изврши мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот, пред присутните верници, се обрати со пригодна беседа, која интегрално ви ја принесуваме:

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!

Драги браќа и сестри,

Нашата православна Црква денес го прославува празникот Покров на Пресвета Богородица. Повод за востановување на овој празник е еден настан што се случил во Цариград, во црквата посветена на Богородица наречена во Влахерна во 911 година за време на византискиот цар Лав Мудри. Во црквата се правело сеноќно бдение за спас на Цариград од напад на непријателите на градот. Во истата црква на западната страна се молел и св. Андреј Јуродиви, заедно со неговиот ученик бл. Епифаниј. Во раните утрински часови околу четири часот јуродивиот Андреј ја видел Света Богородица како лебди во црквата, облечена во порфира и украсена со злато и како го заштитува градот со нејзиниот омофор. Светиот Андреј го прашал својот ученик дали ја гледа Небесната Царица како го раширува нејзиниот омофор за да го заштити градот и народот. Овој блажен човек одговорил потврдно и рекол дека се восхитува на нејзината мајчинска грижа за спас на луѓето. Ова видение ќе послужи како база и основа светата Православна Црква да го внесе овој празник како богородичен, со име Покров на Пресвета Богородица.

Света Богородица како заштитничка на човечкиот род не се јавила само со својот омофор во богородичната црква Влахерна во Цариград. Таа се јавувала во историјата на Црквата на повеќе места и во повеќе цркви посветени на неа. Затоа илјадници храмови и се посветени неа и таа постојано со солзи се моли за спас на човечкиот род. Пресвета Богородица и денес е тука и се моли со нас и секогаш ќе се моли до свршетокот на светот. Мајката Божја го простира нејзиниот свет омофор не само врз луѓето што се молат во Влахернската црква, туку и над целиот свет и над сите луѓе во светот. Нејзиниот најсветол Богородичен покров богомајчин секогаш ќе блеска над нас грешните.  

Божјата мајка е посредница помеѓу земјата и небото. Таа е помошница на луѓето во светот и ги вознесува нашите молитви кон Престолот на нејзиниот син Господ Исус Христос. Сите таги во светот, сите гревови на луѓето, сите страдања и болки и воздишки во светот ја жалостат и ја натажуваат Мајката Божја. Таа се моли со секој човек кој верува и со сите нас, чии срца се огревовени, а со нејзините солзи се измиваат нашите престапувања. Заедно со ова неопходно е да ја запаметиме и другата утешителна вистина, дека во срцето на Божјата Мајка има доволно место за секој човек, кој и се обраќа неа, бидејќи нејзината мајчинска љубов е неискажлив извор на радоста, застапништвото и помошта за сите луѓе. Во тоа е големата радост и утеха за секој од нас грешните.

Ние веруваме дека денеска Богомајката е со нас и се моли на Бога за нас. Ние силно веруваме во нејзината Богомајчинска помош и нејзиниот мајчински покров. Колку што е важно како веруваме денес, така уште поважно е подлабоко и посилно да ја примиме таа спасителна вистина и да се зарадуваме, бидејќи ние имаме застапница на родот христијански. Мајката Божја како вистинска мајка постојано и секогаш ги слуша нашите молби, нè разбира и секогаш и на секого му помага. Верувајте во тоа и надевајте се на неа и на нејзиното Богомајчинско престојување, и од сета душа и од сето срце да испросиме денеска нејзино покровителство.

Мајко Божја принеси ги нашите молитви кон престолот на Синот твој. Испроси од него за сите нас милост, здравје и спасение, мир во светот и благосостојба во нашата Светиклиментова и Светинаумова Црква, како и во нашата мила татковина Република Македонија. Амин!

Митрополит Тимотеј

Покров на Пресвета Богородица
14.10.2010 година, Охрид

 

 http://www.dke.org.mk/novosti/novost.asp?PodatociID=661


 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Април 07, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како Barnes and Noble, Vivlio, Apple Books, Thalia, Kobo, Booktopia, Weltbild, Paagman, Ibs, Indigo и други. На македонски јазик книгата која инкорпорира 6 приказни, како…
Април 04, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните деца и да знаат што тие сакаат да прочитаат. Авторите од западноевропските земји се многу похрабри и добро е што издавачите прават напори да ги преведат, но им…

Соопштени европските награди за драмски превод за 2021 година, меѓу нив три на македонски јазик

Мар 22, 2021 Литература 220
Aleksandar.N.sv.Martinijan6
Исто така, меѓу најдобрите од два други јазични комитета се најдоа и преводите на две…

Македонскиот поет Игор Крајчев е поет на неделата на престижниот британски магазин “The Poet Magazine”

Мар 22, 2021 Литература 206
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Инаку. ова застапување на македонскиот поет Игор Крајчев во британскиот магазин, доаѓа…

Истражување на Харвард: Кои луѓе се посреќни, оние со повеќе време или оние со повеќе пари?

Мар 22, 2021 Друго од култура 248
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат најмногу животни исполнувања повеќе…