логоFacebookTwitterYouTubeeMail

За Преминпортал: Ратислав Кардалев

Во денешното Евангелие според Матеј (14, 22-34) Христос ги испрати учениците со кораб да минат на другата страна додека Он се искачи на планината за вечерта сам да се моли. Ноќта дојде Исус при учениците во коработ одејќи по морето. Петар по своја желба и на повик од Исуса, тргнува кон Исус исто одејќи по морето. Но одејќи по морето Петар се уплашува, почнува да тоне и провикува „Господи, спаси ме!“. Кога влегоа во коработ ветрот се смири, а учениците Му се поклонија сведочејќи „Навистина, Ти си Си Божји!“.


На редовниот синаксис после Литургијата отец Фотиј ги подтикнуваше присутните на размислување по прочитаното Евангелие. Слабоста на Петар е и наша слабост да опстоиме во загледаноста во Исуса Христа и уверено да го следиме Неговиот Призив.

 • IMGP5046
 • IMGP5047
 • IMGP5051
 • IMGP5056
 • IMGP5061
 • IMGP5064
 • IMGP5065
 • IMGP5066
 • IMGP5070
 • IMGP5075
 • IMGP5078
 • IMGP5084
 • IMGP5085
 • IMGP5088
 • IMGP5089
 • IMGP5096
 • IMGP5098
 • IMGP5105
 • IMGP5106
 • IMGP5112
 • IMGP5114
 • IMGP5121

Нивниот дијалог е краток. Христовото „Дојди!“ е охрабрување и за нас, за тебе дека можеш да ја надминеш материјалната ограниченост. „Барајте го најнапред Царството Божјо... а сето друго ќе ви се придодаде“ (Матеј 6, 33), подсетува о. Фотиј.


Карактеристика на апостолот Петар е дека е брз во делувањето, а кога ќе згреши брзо се кае. Така, денес Петар кој тоне го провикува судбоносниот крик на човештвото за сите времиња – „Господи, спаси ме!“.


Денес се охрабривме дека градејќи личносен однос со Човекољубецот Исус Христос, учиме што човек треба да прави во животот – како да бара дозвола, како да постапи и што треба да прави додека оди кон Бога ? Светиот апостол Петар ни е светол пример како и покрај сомнежот да вродиме со благословен плод.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

...По тоа ќе не познаат,по тоа ќе ни мерат...Ако нашите дела и нашите постапки бидат во согласност со Божјите зборови. Лесно е да се каже,тешко е да се спроведе.Еден најобичен...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Како духовник сум сведок колку многу бракови се распаѓаат, и тоа христијански бракови, на воцрковени сопружници. Христијанскиот брак, а со него и сето општество, се наоѓаат во застрашувачка ерозија и...

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Ни покажа и нѐ поучи и како духовно да пораснеме и да ја достигнеме оваа Божествена љубов. Нѐ поучи дека, покрај лоши дела и зборови, срцето треба да го очистиме...

БEСEДА за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

БEСEДА за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

Сo Христoвитe рани ниe сe излeкувавмe, така прoрeкува Бoжјиoт прoрoк и сeга ниe знаeмe дeка нeгoвoтo прoрoштвo e вистинскo. Сo Христoвoтo страдањe ниe сe спасивмe oд вeчнoтo страдањe; сo Нeгoвата...

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

Токму тој конинуитет на овој христијански идентитет кој е спознаен и пренесен од Светите Отци во три степени според начинот на животот во Христа, очистување, просветлување и обожение се поврзува...

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Кога цел на молитвата (се мисли на молитвата во која постојано го повикуваме името на Богочовекот Исус Христос) е Бог, односно заедницата на секој човек и на сè создадено во...

« »