логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 „Архистратизи Божји, служители на божествената слава, на ангелите началници, и на луѓето наставници, просете го за нас она што е полезно, и милост голема, како бесплотни архистратизи“ (кондак на Утрена на Собор на св. Архистратиг Михаил и на другите бесплотни сили).


svarhmih2019 1
 svarhmih2019 2

svarhmih2019 3

И оваа година, споменот на св. Архангел Михаил и на другите бесплотни сили беше свечено одбележан во манастирот на Белото Езеро, којшто преподобниот Наум Охридскиот Чудотворец го посвети токму на ангелските сили. Празникот започна ден порано, на 20.11.2019 година, со празнична Вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, игумен на манастирот, протоерејот-ставрофор Никола Христоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. Прославата на споменот на светиот Архангел Михаил и на другите бесплотни сили продолжи утредента, на 21.11.2019 година, со света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Никола Христоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше прекршен празничниот колач, а потоа Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, која ви ја пренесуваме во целост.

 svarhmih2019 4


Митрополит Тимотеј

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух.

Драги браќа и сестри,

Денеска го прославуваме началникот на небесниот свет, светиот архангел Михаил со останатите небесни сили. Ангелскиот свет е бестелесен и е создаден пред сѐ што е создадено видливо, па и пред човечкиот род. Небесниот свет, односно ангелскиот, е поделен по чинови, кои за нас како психофизички битија не се во целост и до крај јасни и познати. Но, сепак, црковната литература и традицијата на светата Црква ни даваат основни сознанија за тој духовен небесен свет. Ангелите престојуваат во небесниот рај каде постојано го слават и величаат името Божјо, а истовремено ја исполнуваат и волјата Божја како гласници и извршители на пораките што семилостивиот Бог ги испраќа кон родот човечки. Нивното пребивалиште е небесниот рај, односно местото на кое се вознесе нашиот Спасител Господ Исус Христос, праведниот Енох, светиот пророк Илија, како и Пресвета Богородица.

Според учењето на нашата света Црква и вера, секој еден од нас на светата тајна крштение добива свој ангел пазител, кој не пази и чува за време на нашиот овоземен живот. Доколку ние живееме и постапуваме според учењето и верата на нашата света Црква и се бориме против злото и гревот, нашиот ангел пазител е постојано со нас и нѐ пази и ни помага за да ги надминеме сите искушенија и опасности на кои не наведува паднатиот ангел, кој е вечен непријател на човековата душа. Но, доколку, пак, ние со нашиот живот се оддадеме на страсти и гревови и истите ги повторуваме, а немаме покајание за нив, тогаш, со нашите постапки, ние придонесуваме ангелот пазител да се оддалечува од нас и да не се застапува. Тогаш остануваме незаштитени и во нас се вгнездува нечестивиот, кој нѐ насочува кон секакви нечистотии, гревови и престапи, за на крај да нѐ донесе до погибел на нашата душа. Ангелот пазител и на таквата душа ќе се појави на смртниот час за да ја проследи и да ги мине сите митарства, но за жал, покрај грешната огревовена душа, тој ќе стои со жалење, а кај праведната душа ќе стои со ликување и оправдување пред сите препреки кои бесмртната душа ќе мора да ги помине. Ние знаеме дека и свети апостол Павле бил издигнат до третото небо и таму ги видел ангелските чинови, за што зборува во 2 Кор. 12, 4. Од Светото писмо знаеме за повеќе јавувања на ангели Божји, како во Стариот завет, така и во Новиот. Така, ангел Божји и се јавува на Мајката Божја и ја известува за чудесното зачнување. Исто така се јавува и на жените мироносици по воскресението и им вели: „Не плашете се, Он воскресна, одете во Галилеја и таму ќе Го видите". Постојат и многу други примери, како од житијата на Божјите угодници, така и од секојдневниот живот на луѓето, кога ангелот чувар го избавува човекот од различни опасности, а често и од неминовна смрт.

И ние, кои денеска се наоѓаме во овој свет манастир, изграден и посветен од свети Наум, токму на свети архангел Михаил и на небесните сили, да се поучиме од учењето на нашата вера за ангелот пазител. Со нашиот христијански живот да го имаме секогаш нашиот чувар и пазител покрај себе, за да не заштитува и пази од секакви искушенија и маки. Да живееме поисправен христијански живот и со нашите грешки и престапи да не придонесуваме нашиот ангел да се оддалечи од нас и да нѐ препушти на нечестивиот, туку да нѐ пази и заштитува за да се спасат нашите души. Амин.

svarhmih2019 6

 svarhmih2019 8

 svarhmih2019 9

 svarhmih2019 17

 svarhmih2019 19

 svarhmih2019 21

 Собор на свети архангел Михаил

Манастир „Свети Наум Охридски"

21.11.2019 год.

Повеќе

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Беседи

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

Eдинствoтo на вeрата, браќа, и пoзнавањeтo на Синoт Бoжји, Гoспoда Исуса Христа Спаситeлoт, сoeдинува двајца луѓe вo eдeн чoвeк, илјада луѓe вo eдeн чoвeк и мнoгу милиoни луѓe вo eдeн...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

« »