логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Денес, со благослов на Митрополитот Струмички г. Наум, во просториите на манастирот „Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“, Струмица, се одржа промоција на книгата за деца „Венец на светоста“ од рускиот автор д-р Дмитриј Авдеев.


По тој повод беше организирана и изложба на која беа изложени сите цртежи што специјално ги изработија децата од училиштата во Струмица, а кои поради ограниченоста на бројот на страници не беа опфатени во книгата.

На сите деца им беа поделени благодарници за активен придонес во детската книга и за учество во изложбата.

Специјално за изложбата авторот испати писмо од Москва, во кое им се обрати на децата:

 
„Христос воскресна! Навистина воскресна!

Мили деца!

Во рацете ја држите книгата над која и самите работевте. Од сè срце ви благодарам за тој богоугоден труд! Ние со вас сме многу среќни луѓе. Ќе прашате: зошто? Затоа што имаме големо богатство – светата Православна вера. Нашата вера е вистинска и спасителна. Ние пред Бога имаме мноштво свети застапници. Тоа се нашите помошници и молитвеници за нас. Ги нарекуваме уште и свети Божји угодници. Светителите ги слушаат нашите молитви и ги вознесуваат кон Престолот Божји. И тоа лесно можете да го забележите. Само обратете му се на некој светител, помолете му се со цела душа и помошта сигурно ќе дојде. Детските молитви му се посебно угодни на Бога и на Неговите светители. Тие се вознесуваат на Небо како благопријатен мирис.

Мили деца, Бог нека ве чува! Чувајте ја Православната вера како најголемо богатство! Читајте за животот на светителите и обраќајте им се во своите молитви. Книгата, во која влегоа и вашите прекрасни цртежи на светителите, нека ви биде помошник на тој пат.

Искрено му благодарам на секого од вас поединечно. И на децата, чии цртежи не влегоа во оваа книга. Голема благодарност до сите!

Му благодарам на Владиката, митрополитот Наум, кој го благослови овој проект. Им благодарам на вашите учители, на преведувачот, на отец Димитар од манастирот Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици, и на сите што учествуваа во издавањето на оваа книга.

Мили деца, ви посакувам крепко здравје, успеси во учењето и сè најдобро!“

           
    Дмитриј Авдеев

      Москва, 14.04.2018

Извор: МПЦ-ОА

 

 Друго:

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Беседи

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Но, слепиот човек прогледал дури во оној миг кога станал послушен на Божјата заповед и ја прифатил Божјата промисла за себе, која била поинаква за него, ако ја споредиме со...

Стефчо Беќарски:✥  ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

Стефчо Беќарски:✥ ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

 Духовното гледање претставува гледање на вистината. Вистината се состои во сфаќање на фактот дека сите ние сме грешни. Духовниот поглед се избиструва кога човекот ќе биде способен да ги открива...

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

Какo гoвoрeлe и какo гoвoрат свeтитe Бoжји луѓe и вeли: “Збoрувалe прoсвeтувани oд Свeтиoт Дух”. Значи, тиe нe гoвoрeлe спoрeд свoeтo умувањe, ниту спoрeд свoeтo памeтeњe,ниту спoрeд свoeтo учeњe, ниту...

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

“Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да...

БEСEДА  за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

БEСEДА за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

Каква e таа прeљуба штo ја направил Израилoт и Јудeја (т.e. израилскиoт и јудeјскиoт нарoд) сo камeн и сo дрвo? Тoа e пoклoнeниeтo на идoлитe oд камeн и oд дрвo....

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

Христoс e пoтрeбeн и на пoчeтoкoт и на крајoт. Какo штo на дeтe кoe сe дави му e пoтрeбна рoдитeлската рака за да гo извади oд вoдата и пoтoа да гo...

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Навистина, сомнежот е движечка сила на научната и истражувачката работа, но истиот тој сомнеж претставува голема пречка за црковниот живот, кој се темели врз верата, а не врз набљудувањето, експериментирањето...

« »