логоFacebookTwitterYouTubeeMail


o.tadej4.jpgКако да се остави пушењето?

Човек треба три дена да јаде само јаболки и ништо друго. Четвртиот ден организмот не поднесува никотин. Јаболкото го прочистува организмот. Треба да се има цврста воља, да не се зема цигара во рака, па и да е од злато, а не (како што е ) од смрдлива трева.

Како да се контролираат  емоциите и нервозата?

Треба да се чува мирот на срцето, да се обрне внимание на срцето: да биде во него мир и тишина, а не да се обрнува внимание на околностите во кои се живее, бидејќи со тоа се вплеткуваме во негативната енергија (околу нас). Тоа е затоа што ние сме, така да се рече, (мисловен) апарат, приемна и отприемна радио – станица. И штом ќе се вклучиме во негативната енергија нашата радио станица е готова. Немаме мир и спокој, и сами на себеси си создаваме непријатности.

Многу треба да се трпи и многу да се простува

Треба по секоја цена да се сочува мирот во срцето и (мисловниот) мир на семејството. Затоа многу треба да се трпи и многу да се простува. Без тоа нема напредок во животот.

 Поуки за разни прашања

Кажете ни нешто за славите? Ние сме една женска гранка, па мајка ми слави три слави, јас четири, мојата ќерка четири....

Не е тоа грев. Јас бев во Влашкиот Дол, каде што еден човек слави четири слави.

Еден човек си ја славел својата слава, а кога дошол кај жената во нејзината куќа, не сакал нејзината слава да ја слави, ниту да прима свештеник (на денот на нејзината слава). Тоа е грев, се ќе му отиде за кратко време, богатството брзо ќе му помине.

Оболев, од тумор на дојката, дали можам да се извлечам без операција?

Мораш да водиш сметка за храната, бидејќи од храната се добива малигнен тумор. Храната е отровна и цела маснотија (од таа храна) делува на создавање на тој малигнен тумор. Ако човекот јаде здрава храна, а не отровна, тогаш тоа самиот организам го исфрла.

Имам внуче од пет години и сеуште мокри во кревет?

 Рубенс Бројс вели дека оние деца кои мократ треба да пијат чај од ајдучка трева и дека треба на детето да му се врзе топка на грбот, за да не лежи на него ( на грбот), туку странично.

 Јас и мојата сестра сме вегетеријанци, а сега на неа и недостига железо, што да јадеме?

Коприва има многу, во неа  има железо. Пиј чај од капини.

Јас сакам да зборувам за Бога. Кога луѓето зборуваат за своите проблеми, јас им зборувам дека треба да се молат на Бога.

Па, кој ти рекол да зборуваш? Ако бараат, зборувај, ако не бараат – ќути.

 

 

Подготви: Сузана Стефановска 

 Друго:

Посети:{moshits}

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 714
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Евроски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Евроски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

« »