логоFacebookTwitterYouTubeeMail


  dete.pilotche.jpg


Зошто родителите недоволно сакаат?


Игумен Евмениј (Перистиј)

 

Постојат три основни причини поради кои родителите не можат да ги сакаат децата во доволна мера.

Прва: родителите се наоѓаат во незнаење во однос на излезот кон изворот на љубов – Бог, или, пак, нивните претстави за Бога, кои тие ги пренесуваат на децата, се искривени. Тие Бога Го замислуваат како суров, како Оној Кој ги казнува за најмал пропуст и води доживотно досие за човекот заради тоа, за потоа да му поднесе сметка на Страшниот суд. Не примајќи сила од Изворот на љубовта – Господ, родителската сила на љубовта со текот на времето се исцрпува и здобива егоистични форми.

Втора причина на недоволната љубов кон децата се состои во тоа што родителите погрешно сметаат дека децата се должни да ги оправдуваат нивните очекувања. Родителското чувство дека нивните деца не се во состојба да допрат со „неопходното ниво“ често станува главен повод за конфликти.

Многу родители ги гледаат своите деца како движен имот, како вид на сопственост. Тие сметаат дека децата се однесуваат на соодветен начин само тогаш кога зборуваат и го прават она што од нив го бараат нивните родители. Детското однесување кое се разијдува со очекувањата на родители ја предизвикува нивната критика. Таткото или мајката ги изговараат зборовите преполни со смртоносен отров:

- Таков не те сакам!

Не правејќи го тоа намерно, тие сепак го лишуваат детето од својата љубов и одобрување. Детето почнува да се чувствува несакано. Така се поставува темелот на неговите личносни проблеми во иднина: на многумина од нас ни се познати луѓе кои, непрестајно им се додворуваат на значајни луѓе кои се над нив по ранг (шефовите на работа, свештениците), се обидуваат да стекнат наклонетост, да „ја оправдаат довербата“. Ним, за жал, никој не им рекол дека воопшто не е потребно да се оправдува довербата – тие не се виновни за ништо.

Секое негативно или антисоцијално однесување на адолесцентот е крик за помош, обид да се ослободи од чувството на вина, злоба и повреденост, кои предизвикале критика и неприфаќање, а со кои се соочил на самиот почеток од животот.

Темата која е иницирана во ова поглавје длабоко и подборно е изложена во книгата на Н.А. Дробишевска „Детска вистина“, издание на Белоруската епархија, 2002. Авторот е лекар, психотерапевт со пракса, христијанска која шест години работела со тешки деца и адолесценти на детското одделение на психијатриската болница.

Престојот на вакви деца во психијатриска болница обично не доведува до подобрување на однесувањето. Тука и не може да дојде до она вистинско подобрување на однесувањето кое го очекуваат родителите и педагозите затоа што тука лекарите се соочуваат веќе со последицата. Меѓутоа, штетата од престојот во психијатриска болница, од лепењето на дијагноза како „етикета“, е несомнена.

Авторот смета дека мрежата од психијатриски болници во нашата земја почнала да се шири во мерка на рушење на Црквата, дека на нашите дека пред сè им се неопходни достојни примери од животот на возрасните. Децата ќе лежат во зло сè дотогаш додека ние, возрасните, со личниот пример на чесен живот не им покажеме поинаков пат.

  Извор: Амвон

11-ти април, лето Господово 2014

  dete.pilotche.jpgВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 720
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

« »