логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Николај Е. Пестов
ПРАВОСЛАВНО ВОСПИТУВАЊЕ НА ДЕЦАТА
 
 
ПРИМЕР  НА РОДИТЕЛСКАТА ПОБОЖНОСТ
 
 Бидете со духот пламен .
Римј. 12,11.
 
Преподобен Серафим Саровски  во разговор со Николај Александрович Мотовилов ,  ја одреди целта на христијанскиот живот  како  „стекнување   на Духот Свет Божји“.  

Значи, и ние, родителите  и нашите деца имаме една цел во животот. Разликата меѓу нас и децата  е единствено во тоа што ние,  возрасните , можеме свесно да тежнееме  кон таа цел  и во склад со неа  да го обликуваме нашиот живот , а душата на детето органски ќе се обликува  во духовната атмосфера која што владее околу него.


Вештината на воспитувањето   се содржи во тоа , духовното обликување да се извршува , постепено, но без прекин  и детската душа  како цвет да процвета , со убавината на христијанските добродетели  во светлината на Духот Божји.
 
Преподобен Серафим Саровски  говореше: " Стекнете дух на мирот  и околу вас илјадници ќе спасите “.
 Кога  постои љубов,  „дух смирен“,  дух на праведност тогаш и верата  на родителите  ќе се прошири и на детето.
 
Апостол Павле вели:    "А плодот на духот е: љубовта, радоста, мирот, долготрпеливоста , добротата, милосрдноста, верата , кротоста, воздржливиста“   (Гал. 5,22 - 23).
 
Природата  на детето  во основа е чиста, блага и отворена за добро.  Ако нам, на возрасните ни е потребен многу напор  во борбата со нашите  грешни  склоности,  кај децата добродетелите во одредени услови може да се развиваат лесно и брзо .
 Еден од главните фактори на нивниот духовно растење  ќе биде подржувањето на постарите  и усвојување на плодовите на Божјиот Дух  од средината која што го опкружува.
 
Дете то кое умее да љуби  , такво и ќе израсне , само ако растело во атсмосфера  на взаемна љубов .  Тоа и кога ќе порасне  ќе има радост во себе и душевен мир, ако тие чувства    владееле во неговото семејство. 
Во него нема да се јавуваат сомнежи , ако верата на родителите била силна. Неговото срце ќе биде чувствително и отворено за туѓите страдања, ако тоа, заедно со родителите било постојан сведок , а во свое време, и учесник  во милосрдните дела, широкоградост, обилни милосрдија, активно служење и сочувство со сите несреќни.

Децата кои се воспитувани во таквиот дух   обично со голема радост  и подготвеност помагаат на родителите во ваквото служење на ближните, давајќи свој придонес.
 
Да се сетиме како ревносно  седумгодишното момче Вартоломеј (идниот преподобен Сергиј)  го повикувал старецот – монах во домот на своите родители, знаејќи ја нивната љубов кон богомолците – талкачи.
 Исто така,  ревносни помошници биле децата за кои вака раскажува авторот на „ Кажувања на еден богобарател“:
„Слушнав зад себе извик: „Питачу, питачу, застани“.
Тоа викаа и трчаа кон мене  дечиња – момче и девојче. Застанав, а тие  , притрчувајќи ми  ме фатија за рака.
„Ајде,  да одиме кај мајка ми , таа сака сиромаси“.
– „ Јас не сум питач, - им велам, - туку минувач“.
– „ Од каде ти е тогаш  бовчата? 
Да одиме задолжително, мама ќе ти даде пари за пат“.
 
Во однесувањето и зборувањето на овие деца постои голема желба да го примат намерникот и да сторат добро дело, што го попримиле од своите родители.
 
По примерот на постојаната и усрдна молитва на родителите се раѓа и молитвта на децата .
Исто така, на живи примери децата се учат на стравот Божји, смирение, кротост, трпење и воздржување (во зборови, храна и сл. ). 
Тоа се услови во кои врз основа на законот на подражување може да созрее во нашето дете  „ во срцето на сокриениот човек, во постојаност и тих дух “
(1.  Петр. 3, 4).
 
Господ рекол : „ Духот Свет, кого што Отецот ќе го испрати во Мое име , Он ќе ве научи на се` и ќе ви напомни за се` што сум ви зборувал“ (Јн. 14,26).
 
И ако  само родителите се погрижат за очистување на своето срце и за стекнување на Духот Свет Божји, Самиот Дух Божји ќе ги направи мудри и ќе ги раководи во воспитувањето на децата и ќе ги приведе кон спасение и нив самите  и нивните деца. 
 
О. Александар Јелчанинов пишува:
 "За воспитување на децата  најважно е да видат дека нивните родители живеат со Бога духовен живот“.
 
Превод :М. Даниловска
 
http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Porodica/PravoslavnoVaspitanjeDecePestov/PravoslavnoVaspitanjeDecePestov09.htmВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1040
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1002
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

 Сите имаме свој крст, но прашањето е: дали нашето страдање Бог го прима како учество во Крстот Христов или тоа е само обично, очајно и бесмислено човечко страдање? Односно, дали...

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

...По тоа ќе не познаат,по тоа ќе ни мерат...Ако нашите дела и нашите постапки бидат во согласност со Божјите зборови. Лесно е да се каже,тешко е да се спроведе.Еден најобичен...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Како духовник сум сведок колку многу бракови се распаѓаат, и тоа христијански бракови, на воцрковени сопружници. Христијанскиот брак, а со него и сето општество, се наоѓаат во застрашувачка ерозија и...

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Ни покажа и нѐ поучи и како духовно да пораснеме и да ја достигнеме оваа Божествена љубов. Нѐ поучи дека, покрај лоши дела и зборови, срцето треба да го очистиме...

« »