логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

Скопје, 16ти февруари 2020 - храм Рождество на Пресвета Богородица

 3.angeli.so.truba

 (Недела на блудниот син)

Евангелие на денот: Свето евангелие според светиот апостол Лука 15:11-32

 На 16ти февруари  2020 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави споменот на :

sv.Simeon.Sretenie.jpg

Свети Симеон Богопримец

 3.angeli.so.truba

  3.angeli.so.truba

 Отец Методиј Митановски:

За блудниот син


Во името на отецот и синот и светиот дух


Кога го слушаме Евангелието за блудниот син најголем проблем е што го поврзуваме со други луѓе а не со самите нас.
Така секогаш се сеќаваме на некој мал човек што прокоцкал и потрошил се на пиење и забави цел живот. Едоставно тој мислел дека ужива а не дека страда со неговиот начин на живот.
Но оваа приказна е наменета за сите нас не само за луѓе кои прават ненамерни или намерни животни промашувана.
Ние не го разбираме ова евангелско четиво затоа што гледаме само со телесен поглед а не со духовни очи.
Тоа е прицчна да ги послушаме светителите на црквата кои имаат развиени духовни очи и можат нас да ни ги откријат тајните на Светото писмо и да не научат на неговата длабочина.

Св. Григориј Палама ни ја открива длабочината на оваа приказна. Тој зборува за човековиот ум кој е посветен на Бога и има перфектно духовно совршенсто а доколку умот на човекот почне да се грижи за световното тогаш го остава Бога и заборава на Бога и молитвата, ужива некое време. Меѓутоа повторно се враќа ама целиот ќе биде посрамен нажален и неспремен за покајание.

А таквиот ум е лесен плен за  замката на лукавиот. И тој мисли дека живее исполнет живот меѓутоа таа романса трае многу кратко и потоа следува големо разочарување, паѓање и многу неволји.
Неѓутоа  човекот во таа ситуација бира помеѓ два пата, едниот е очајанието и води во пропаст, а другиот е покајание и доаѓане при себе и да се врати при Бога.Ако човекот се сврти кон Бога на пола пат неочекувано Благодата Божја ќе му помогне на тој човек а кога ќе дојде во закрилата на Светиот Дух тогаш не сама што ќе исчезнат искушенијата и тешкотиите туку и ќе добие благодатни дарови.Кога ги споменав светите отци и отворањето на духовните очи го издвоив св. Григориј  Палама.

Да се вратиме повторно на св. Григориј Палама кој ни го толкува Евангелието и ни објаснува што значат даровите што таткото му ги дал на покајаниот син.Прстенот на рака значи печатот на СОЗЕРЦАНИЕТО, а покајниот син го добива заради вечното наследство и вистински и искрено тој син ќе ја добие Божјата благодат и Божјото царство само заради покајаниието исто како разбојникот на крстот.А Обувките се симбол  дека на апостолите и учениците на Христос може да стапнуваат на шкорпиони  и змии и ништо не може да им биде.
А облеката која му ја дале слугите на синот да ја носи е симбол на она Божјо достоинство кое го добиваме на крштението а таа облека ние често ја валкаме за време на нашиот живот ама нејзиниот сјај и достоинство можеме да го повратиме само ако искрено се покаеме и се исповедаме кај свестениците. И на крај нашиот Отец небесен ќе заколе угоено теле односно ке го примиме телото Христово и ќе се причестиме.

А проблем со нашиот расеан ума ние имаме. Еве самите пробајте дојдете дома после Литургија и пробајте да се молите и ќе видите колку време ќе помине а вашиот ума ќе почне да скита и се ќе му биде поважно освен молитвата.Тоа е затоа што како што велат некои теолози жевееме во време на антихрист.


А нашата денешница и нашето време е крајно непријателски настроено према тишината, молитвата, вниманието и собирањето на умот.
А наклонета е на телефоните, телевизијата, интернетот, и се ова допринесува нашиот ум да изгуби сила за Бога.
Затоа благочестиви христијани за нашиот ум да биде чист и бистар и наклонет према Бога се надевам ќе ни помогне постот кои следи да се подготвиме и да се стремиме кон Бога. Амин

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 Преминпортал (к.т.)

 

Друго:

Божествена Литургија во храмот Рождество на Пресвета Богородица, Скопје (16.02.2020)

 3.angeli.so.truba

На 16ти февруари 2020 година,во Неделата на блудниот син, на  празникот на Свети Симеон Богопримец, во храмот Рождество на Пресвета Богородица, во Скопје,ереј Методиј Митановски  во сослужение на ереј Игор Димитриевски   и ѓаконот Благоја Ристевски отслужи   Божествена Литургија. Верниот  народ се причести со Светите Христови Тајни. Во текот на Литургија отец Меродиј ,во беседата: За блудниот син го протолкува  денешното Евангелие.

 7.Vselenski.sobor

Отец Методиј Митановски:Вистински богати луѓе се во суштина „Светителите“ ...

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА ...

7.Vselenski.sobor

Божествена Литургија во храмот Рождество на Пресвета Богородица, Скопје (15.12.2019)

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 723
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

« »