логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Сарита Конеска:

Целта  за отварањето на оваа изложба беше, пред се  преку продажбата на сликите и нивното сместување, во правиот дом , да си ја завземат правата положба на некој од  домаќинските ѕидови. Освен тоа како најбитна работа за нивното создавање и причината за истото, беше едноставната игра која ја нудат боите и начинот  на кој го нуди сликарството како игра пред се.Со самото тоа улогата пак на сликата, како таква,  во светот на уметноста кој е исто што и“светот” на животот како целокупно +нешто+ што ни се случува на сите нас, е само една обична игра која го насочува човекот уште повеќе да живее и да ја пронајде вистинската суштина на животот. Со ова сакам да нагласам  ,дека секој што слика и сака да слика  или било како да си игра со начинот со кој ние уметниците се изразуваме во делата, не треба да заборават, дека тоа е  како игра, самата слика ,фотографија..,.Значи освен тоа едно”правило”  со кое можеме да создаваме е ова, да не заборавиме дека создаденото од Бога е создадено, и  дадено. Па затоа наше е тоа да го  примиме , и  да учествуваме во него вистински, како на Боженствената Литургија примајки го Христа. Притоа делото ќе може само да изникне од нашите раце, како и секое друго дело со вера. Многу е едноставно.
Од сето ова уште еден заклучок,  зборовите на старец Софрониј,-нема ништо ситно ,малечко и безначајно-,па така и во “најмалото” цртиче во животот  може да стане цела сликакоја го собира, моментот или можеби целиот живот, а со тоа и  животот на другите, но за да послужи за во бескрајниоста и Вечноста.:)

 izlozba.sara.jpg

izlozba.sara4.jpg

 „Она што можеме да го назначиме како иманентно на сликарскиот свет на Сара Конеска е интензитетот на едновременоста на две навидум контрадикторни нешта: спокојството на потегот, на чувството, на мислата и немирот на бојата, на внатрешните хоризонти и нарации. Сара Конеска не втурнува во една статично-динамична играрија која открива дека тајната клучалка на приказната се крие во фрагментите, деталите, исечоците од простор-времето на животот. Таа не повикува со отворено срце и ослободена мисла да се нурнеме во нејзината интимна перцепција и да се обидеме не само да ги препознаеме и откриеме цитатите, наследствата и моделите од важните за историјата на современата уметност практики, кои Сара Конеска многу суптилно и вешто ги аплицира и „препрочитува" во своите дела, туку и да откриеме едно поинакво искуство кое ќе формулира нов мозаик во нашите визуелни животни текстови.“
Искра Гешоска

izlozba.sara15.jpg

izlozba.sara13.jpg

Изложбата „Шарена игра" е дел од проектот „Филантропски шешир" на НВО Контрапункт - Културен центар Точка. Овој проект е дел од програмата за грантови за филантропија раководена од Центарот за институционален развој (ЦИРа) во рамки на Проектот за зајакнување на граѓанското општество финансиран од Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД), а имплементиран од Институтот за трајни заедници (ИТЗ).
Изложбата се реализира со помошна Кома. лаб, студио за дизајн и печатење и Урбан инвест.

izlozba.sara16.jpg

izlozba.sara2.jpg

izlozba.sara5.jpg

izlozba.sara1.jpg
„Кога се раѓаш и зачекоруваш во една игра, без грижи, тераш без да размислуваш за други нешта, бидејќи си дете. Кога играш, тогаш играта ти станува се. Колку повеќе играш, се повеке среќаваш нешто „ново". Тогаш се множат боите на играта од околу и на љубовта што те опкружува. Кога таа те обзема, тогаш стануваш дел од неа и не можеш да престанеш... И најпосле, кога тогаш и овде те досега моментот на суштината и вистинската боја на твојот живот, и тогаш ти текнува... во сликата поврзуваш животни искуства со спикарството и го спојуваш во обична „слика"... И дознаваш: целта на сликата е едноставна игра.“
Сарита Конеска

izlozba.sara7.jpg

izlozba.sara16.jpg

izlozba.sara8.jpg

izlozba.sara10.jpg

izlozba.sara12.jpg

 

За авторката
izlozba.sara9.jpgСарита Конеска е родена на 28 јануари 1985 во Скопје. Завршила средно образование во УПУ, Скопје. Апсолвент е на Факултетот за ликовни уметности, сликарски отсек во класата на Антони Мазневски.
Досега учествувала на следниве групни изложби:
2007: „Видео експресија", Музеј на Македонија, Скопје
2007: Изложба на билборди, Скопје
2005: Академски Универзитет, Анталија
2002: Изложба на интарзии и мозаици, Дом на градежници, Скопје
2000: Изложба на ученици од ДСУПУ „Лазар Личеновски", Музеј на град Скопје

Контакт:
нас.11 Октомври бр. 23а, Скопје
Мобилен телефон: 071 486 392
Електронска пошта:
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

 

Посети:{moshits}


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

   Така е кога човек има световно знаење, но нема духовно знаење. Тој може да има знаење и вештини од разни области како бизнис, економија, политика, што јас знам, градежништво,...

 Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

 Богочовекот Исус Христос е единствената Глава на Црквата. Епископот на локалната Црква е икона Христова, седи на место Христово и претставува обличје Негово. Тој не е Самиот Христос, туку е...

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Самооправдувањето е болест која е пораширена, понезабележлива и потешка од судењето и осудувањето. Самооправдувањето и осудувањето се две страни на една гревовна состојба – гордоста.Пораширена – затоа што, најчесто, дури...

  Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 Современиот човек брза по светските суети, бега од скромниот живот и во празните и лажни авантури бара да ја заборави душевната горчина, која му ја создава свеста за безбожните дела....

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

 Траат светиите, зашто е вечен Изворот на нивната светост! Зар ќе ја спомнувавме првопокрстената Лидија или Светите Ахилеј Лариски, Еразмо Охридски, Петанесетте Тивериополски свештеномаченици, рамно¬апостолните Кирил и Методиј и нивните...

Митрополит Струмички Наум:  За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Да те прашам, човеку, зошто ти е помило да му судиш и да го осудуваш некого врз основа на озборување, кога веќе ти се достапни и познати неговите дела и...

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

Откако сите четири бестрашни маченички биле изведени пред царот, смирено и одлучно ја исповедале верата во Христа Господа и одбиле да принесат жртва пред идолската божица Артемида. Пред страдањата, Софија...

« »