логоFacebookTwitterYouTubeeMail„Колку е убаво и колку е мило кога браќата живеат заедно!“

Прокимен глас 8 {mp3}prokimen_gl_8{/mp3}

Jordanvil.prolet24.jpg


Нашите драги Македонци: Богословскиот студент Стојанче Андов и расофорниот монах о.Дионисиј Николоски. Да ги поддржиме и да ги поткрепиме на секој можен начин, а најповеќе со нашите молитви! Тие таму ни ја претставуваат нашата земја и светата македонска Црква и се молат за нас!

адреса на Свето-Троитскиот Манастир:
Holy Trinity Monastery
PO Box 36
Jordanville, NY 13361

Инаку, нашиот монах о.Дионисиј, покрај другите послушанија, задолжен е и за биењето на Манастирските камбани. А со каков талент и љубов тој го прави тоа, може да се забележи во приложениот аудио-клип „Ангел вопијаше“.

„Ангел вопијаше“ {mp3}Angel_vopijashe{/mp3}

Jordanvil.prolet25.jpg

Jordanvil.prolet25.jpg

Стојанче, пак, неуморно ја збогатува манастирската книжара со неговите прекрасни бројаници! Еве неколку примероци од неговите трудови!

Jordanvil.prolet25.jpg

       Jordanvil.prolet25.jpg

И двајцата, Стојанче и о.Дионисиј, се студенти на Џорданвилската семинарија. Нека им е со среќа успешното завршување на оваа учебна година (за Стојанче прва, а за о.Дионисиј трета)!

     Jordanvil.prolet25.jpg     

Jordanvil.prolet25.jpg

„Душа јего во благих водворитсја, и памјат јего в род и род!“


Нека му е вечен споменот  на нашиот македонски монах Наум (пред монаштвото Стојан Стојановски), погребан во Џорданвилските манастирски дворови!

Jordanvil.prolet31.jpg

Jordanvil.prolet25.jpg

Jordanvil.prolet25.jpg

Jordanvil.prolet25.jpg

Jordanvil.prolet25.jpg

  Jordanvil.prolet25.jpg

Алилуја гл.8 {mp3}aliluja_gl_8{/mp3}

Христос Воскресе {mp3}Hristos_Voskrese{/mp3}

Jordanvil.prolet36.jpg

Jordanvil.prolet37.jpg

За Преминпортал:

Славица Л.

Лето Господово 2011

Друго:


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

   Така е кога човек има световно знаење, но нема духовно знаење. Тој може да има знаење и вештини од разни области како бизнис, економија, политика, што јас знам, градежништво,...

 Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

 Богочовекот Исус Христос е единствената Глава на Црквата. Епископот на локалната Црква е икона Христова, седи на место Христово и претставува обличје Негово. Тој не е Самиот Христос, туку е...

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Самооправдувањето е болест која е пораширена, понезабележлива и потешка од судењето и осудувањето. Самооправдувањето и осудувањето се две страни на една гревовна состојба – гордоста.Пораширена – затоа што, најчесто, дури...

  Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 Современиот човек брза по светските суети, бега од скромниот живот и во празните и лажни авантури бара да ја заборави душевната горчина, која му ја создава свеста за безбожните дела....

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

 Траат светиите, зашто е вечен Изворот на нивната светост! Зар ќе ја спомнувавме првопокрстената Лидија или Светите Ахилеј Лариски, Еразмо Охридски, Петанесетте Тивериополски свештеномаченици, рамно¬апостолните Кирил и Методиј и нивните...

Митрополит Струмички Наум:  За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Да те прашам, човеку, зошто ти е помило да му судиш и да го осудуваш некого врз основа на озборување, кога веќе ти се достапни и познати неговите дела и...

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

Откако сите четири бестрашни маченички биле изведени пред царот, смирено и одлучно ја исповедале верата во Христа Господа и одбиле да принесат жртва пред идолската божица Артемида. Пред страдањата, Софија...

« »