логоFacebookTwitterYouTubeeMail


ЏОРДАНВИЛ  (Њујорк)  -  ПАРЧЕ  РАЈ  НА  ЗЕМЈАТА

Stefan.Petkovden.jpg

„Колку се мили Твоите живеалишта, Господи на силите! Копнее душата моја сакајќи да е во Господовите дворови“ (пс.83, 1-2)

Stefan.Petkovden.jpg

Stefan.Petkovden.jpg

 

„Зашто еден ден во Твоите дворови е подобар отколку илјада дни надвор.“ (пс.83, 10)

Stefan.Petkovden.jpg

Stefan.Petkovden.jpg

  „Твојот дом е свет и чудесен е во праведноста“ (пс.64,4)

Stefan.Petkovden.jpg


Во овој главен Храм посветен на Пресветата Троица има уште една Црква која се наоѓа во подножјето на Храмот, веднаш под горната Црква. И во оваа Црква често се одржуваат служби.
 

Stefan.Petkovden.jpg


“Прекрасен е Бог во Светиите Свои!“

Манастирските Цркви во Џорданвил се преполни со Светителски мошти! Како што ми кажуваше љубезниот монах Саватиј, овој Манастир е еден од најбогатите со мошти Манастири. Монасите сеуште не успеале да ги изложат за поклонување сите мошти што ги поседуваат!
Меѓу светињите што се наоѓаат во горната црква спаѓаат моштите на: Св.Јован Шангајски, Св. Николај Мирликиски, Св.праведен Алексеј Мејев, Св. Екатерина, Св.Дионисиј Аеропагит, Св. Харалампиј, Св.Григориј Богослов, Св. Герман Аљаскински, Св. Сергеј Радоњешки, Св.Теофан Затвореник, Св.Јован Кронштадски, Св.Аверки епископ Тераполски, Св.Серафим Саровски, Св.Пребодобномаченица кнегиња Елисавета и монахиња Варвара, Св. Митрофан Вороњежски и други.

Stefan.Petkovden.jpg

Stefan.Petkovden.jpg

Stefan.Petkovden.jpg

Stefan.Petkovden.jpg

(Продолжува)

Подготви: С.Л.

Јако да царја

{mp3}Jako_da_carja{/mp3}

Јединородни сине

{mp3}Jedinorodni_Sine{/mp3}

Тропар на воведение

{mp3}Tropar_na_vovedenie{/mp3}

Задостојник

{mp3}Zadostojnik{/mp3}

 

 

Друго:

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (1)

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

За денот и часот на второто Христово доаѓање нe се знае, така ни вели Светото писмо, но со сигурност знаеме дека тоа ќе биде кога повторно во светот ќе царува...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

« »