логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи организираше трибина на тема „Како да се радуваме на кризни времиња?“ во соработка со верските заедници на којашто се обратија претставници на повеќе верски заедници во државата.

Директорот на КОВЗРГ, Даријан Сотировски, во неговото обраќање на вечерашната трибина рече дека веќе неколку години, без разлика на возраст, убедување, припадност и разни афилијации сите почувствувавме што значи страв и што значи неизвесност.

    – Живееме во постојана здравствена криза, неочекувано се надоврза силна економска криза, еве започнува и енергетска криза, веќе подолго време се плашиме и од ескалација на безбедносната криза, а за кризата што ја предизвикува постојаната ерозија на општествените вредности, нагласи тој.

Човекот во вакви времиња целото свое внимание пробува да го насочи кон она што го опкружува, продолжи Сотировски, ценејќи дека доколку најде решение за она што го опкружува и она што е околу него, ќе најде мир и задоволство во она што е во него. Но дали е тоа така говорниците ќе пријдат во суштината на проблемот.

Претставникот на Еврејската заедница во земјава, Самуел Садикарио, рече дека тешкото треба да се живее како лесно, дека не треба да се лицемерува, лакоми и завидува и дека треба да се биде богат со малку.

Марјан Димов, како претставник на Евангелско-методистичката црква, рече дека кога се зборува радост тоа сите го посакуваат но кога се збори за кризни времиња сите ја вртат главата на другата страна, но колку повеќе се спомнува зборот криза човекот се повеќе копнее кон радоста.

Претставникот на Исламската верска заедница кажа како советувал пророкот Мухамед за однесувањата и размислувањата на луѓето во кризни времиња и околу начинот кој е потребен за справување со истото.

Г. Климент, Епископ хераклејски од Македонската православна црква – Охридска архиепископија, рече дека човекот во актуелниот век често останува осамен во својот пат и укажа на неколку историски примери во светот во врска со кризата и справувањето со разните проблеми.

Дон Томас Бак, жупник на Католичката црква, посочи дека човечката криза почнала уште од, како што спомна, времето на Адам и Ева кога човекот го напуштил односот со Бога но даде и примери како сепак треба да се упатат молитви кон Бога.

Модератор на трибината на КОВЗРГ беше претседателот на Балканскиот институт за вера и култура, Коста Милков.

Целта на трибината, како што претходно известија од КОВЗРГ, е да пробуди надеж и охрабрување на современиот човек, дека и кога е најтешко продолжува борбата, верба во подобро утре, но и потпирањето во Бога кој е секогаш со нас. Според КОВЗРГ теологијата и верата треба да бидат силна поткрепа за современиот човек.

 

https://www.vecer.press/%d1%82%d1%80%d0%b8%d0%b1%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%b2%d0%b7%d1%80%d0%b3-%d1%82%d0%b5%d0%be%d0%bb%d0%be%d0%b3%d0%b8%d1%98%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%b8-%d0%b2%d0%b5%d1%80%d0%b0%d1%82/

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

Мораме да го слушаме Господ и да го правиме она што Господ ни заповеда и тогаш нема да ни требаат чуда за да веруваме! Верата доаѓа од срцето! Кога човек...

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

Она за што друго сакав да споделам, е за стравот во светот од сè и сешто и барањето на еликсирот за вечен живот или поточно долгоденствие за нас „емигрантите од...

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

    Богочовекот Исус Христос воспоставува, за нас, духовно правило да бараме од Него нешто душеполезно во име на Некој што неизмерно Му значи. Нема ли Он Самиот прв да го...

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

 Денес, во времето на една општа криза што го допира секој сегмент од живеењето на луѓето, темата за радоста е значајна и актуелна. Сама по себе, темата не е нова,...

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Честопати може да се слушнат прашања од наши верници за значењето на овие зборови. Што значи да се земе својот крст? Секој човек има свој крст и тој ќе го...

« »