логоFacebookTwitterYouTubeeMail

За Преминпортал: Ратислав Кардалев

Во денешното Евангелие според Матеј (14, 22-34) Христос ги испрати учениците со кораб да минат на другата страна додека Он се искачи на планината за вечерта сам да се моли. Ноќта дојде Исус при учениците во коработ одејќи по морето. Петар по своја желба и на повик од Исуса, тргнува кон Исус исто одејќи по морето. Но одејќи по морето Петар се уплашува, почнува да тоне и провикува „Господи, спаси ме!“. Кога влегоа во коработ ветрот се смири, а учениците Му се поклонија сведочејќи „Навистина, Ти си Си Божји!“.


На редовниот синаксис после Литургијата отец Фотиј ги подтикнуваше присутните на размислување по прочитаното Евангелие. Слабоста на Петар е и наша слабост да опстоиме во загледаноста во Исуса Христа и уверено да го следиме Неговиот Призив.

 • IMGP5046
 • IMGP5047
 • IMGP5051
 • IMGP5056
 • IMGP5061
 • IMGP5064
 • IMGP5065
 • IMGP5066
 • IMGP5070
 • IMGP5075
 • IMGP5078
 • IMGP5084
 • IMGP5085
 • IMGP5088
 • IMGP5089
 • IMGP5096
 • IMGP5098
 • IMGP5105
 • IMGP5106
 • IMGP5112
 • IMGP5114
 • IMGP5121

Нивниот дијалог е краток. Христовото „Дојди!“ е охрабрување и за нас, за тебе дека можеш да ја надминеш материјалната ограниченост. „Барајте го најнапред Царството Божјо... а сето друго ќе ви се придодаде“ (Матеј 6, 33), подсетува о. Фотиј.


Карактеристика на апостолот Петар е дека е брз во делувањето, а кога ќе згреши брзо се кае. Така, денес Петар кој тоне го провикува судбоносниот крик на човештвото за сите времиња – „Господи, спаси ме!“.


Денес се охрабривме дека градејќи личносен однос со Човекољубецот Исус Христос, учиме што човек треба да прави во животот – како да бара дозвола, како да постапи и што треба да прави додека оди кон Бога ? Светиот апостол Петар ни е светол пример како и покрај сомнежот да вродиме со благословен плод.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021 )

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021 )

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

« »