логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 09 Август 2020

svklimletvec2020 11

„Откако ја прими благодатта од небото да правиуш чуда, и со крштението ги очисти словенските народи, ти стана похвала и слава на светитеите и великопроповедник и апостол во Македонија. Имајќи, пак, смелост пред Бога, моли Го да ги спаси душите наши“ (литиска стихира на Слава... на Вечерна на св. Климент Охридски).

 svklimletvec2020 3

Прославата на св. Климент Охридскиот Чудотворец, на св. вмч. Пантелејмон и на св. Седмочисленици, започна на 08.08.2020 година, во ман. „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, со свечена Вечерна богослужба, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Сашо Богданоски и Димче Ѓорѓиески, свештениците Горан Ставрески, Ѓорѓи Блажевски и Александар Димоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. Во подоцнежните часови беше отслужен и Акатист пред моштите на св. Климент Охридски Чудотворец, а Митрополитот Тимотеј се обрати со пригодна беседа кон верниот народ, која ви ја пренесуваме во целост.

 svklimletvec2020 10

Митрополит Тимотеј


Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух.
Драги браќа и сестри,


Нашата света Црква, овој град и овој свет манастир денеска го прославуваат својот покровител и заштитник – светиот Климент Охридски чудотворец. Покрај свети Климент, денеска се прославуваат и светиот великомаченик и исцелител Пантелејмон, како и светите Седмочисленици и сесловенски просветители. Но, светата Црква Христова, во редот на своите светии има безброј Божји угодници, не само познати, туку и непознати, а некои и подзаборавени од земната Црква кои живееле свет, благочестив и богоугоден живот. Тие се заедно со познатите Божји угодници, свети маченици, исповедници, преподобни и со сите други светии. Сите овие Божји угодници ни даваат поука и пример со нивната светост и нивниот живот во согласност со Божјата волја. Некој ќе постави прашање: „Која е користа од светоста за нас денес?" На ова прашање најдобар одговор дал свети апостол Павле во своето послание до Евреите: „Грижете се да имате мир со сите и светост, без која никој нема да Го види Господа" (Евр. 12, 14).


Севкупниот наш живот, како и заветот на Божјите угодници е стремеж кон светоста. Да се зборува за спасение на душата е невозможно без светост и труд за нејзино стекнување. Господ од нас денеска не бара мачеништво, како што барал од Неговите апостоли и од многумина христијани низ историјата, кога Црквата била жестоко прогонувана. Но, денес ние сме должни да живееме според учењето на Црквата Христова и она што таа го бара од нас. Тоа значи дека треба да се живее со Христа и да се постигне светост, односно вечно спасение. Преку тоа, ние постануваме достојни за небесната татковина во вечна радост и постојано престојување во близина на небесниот Отец.


За време на светата тајна крштение, преку нашите кумови ние се одрекуваме од нечестивиот и се соединуваме со Христа. Со помазувањето, пак, со светото миро, ние го добиваме печатот Христов преку Светиот Дух, а преку тоа се обврзуваме дека постојано ќе бидеме со Христа, ќе го следиме Неговото учење и ќе живееме според правилата и насоките што ни ги дава нашата света вера и Црква. Но, доколку ние не живееме исправен христијански живот, благодатта Божја се оддалечува од нас и ние сме препуштени на живот кој е погубен не само за нашите души туку и за нашите тела. Ние сме должни да живееме со Христа. Што значи тоа? Живот во Христа живее оној кој верува во Христа како во Спасител и исповеда дека Тој е Извор на благодатта, без која ние би загинале во нашите гревови. Но, ние веруваме во Господа како во Седржител и Судија, Кој има власт да не прослави и осуди. Да се живее со Христа значи да се прими и живот и утешение и радост и блаженство и најголем пример за подражавање. Следењето на Христос не значи запоставување на семејството, работните обврски и другите сегменти од животот. Напротив! На оние кои го следат Христа, Бог им испраќа благодат да успеваат на секое поле од животот, бидејќи за секое дело е потребно содејството Божјо.


Ние се спасуваме не само со Божјата благодат, која е неопходна, независно колкави се нашите човечки сили, туку на тој пат ни помагаат и Божјите пријатели и светии кои се наши закрилници и молитвеници пред Бога. Тие никогаш не се откажале од нас. Тие се во прославената Црква, а ние сме во земната Црква, но заедно го сочинуваме телото Христово. Уште додека тие биле во овој свет, пројавувале љубов кон луѓето, а сега наоѓајќи се пред престолот на Севишниот, тие имаат уште поголема сила и моќ да се застапуваат и да ни помагаат во нашиот од кон царството небесно.
Прославувајќи ги денеска нашите светии, да се обратиме со искрена молитва, најпрво кон свети Климент. Тој да биде наш молитвеник пред престолот Божји, да ни ја зацврсти верата, умножи љубовта, засили надежта, па така да одиме по патот Христов, кој е единствен спасоносен и води во царството небесно и во вечен и блажен живот. Амин.

 svklimletvec2020 2

svklimletvec2020 4

 svklimletvec2020 6

 svklimletvec2020 8

 svklimletvec2020 12

 

Вечерна на свети Климент Охридски
Плаошки манастир „Свети Климент и Пантелејмон" Охрид
08.08.2020 год.

Извор:

 

http://www.dke.org.mk/index.php/3291-2020-08-09-10-41-04

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

« »