логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

Избликот на радост што го следеше торжеството во Охрид, го надополни и ликувањето на Бигорската обител, која за првпат го пречека својот игумен и пастир како носител на архиерејско достоинство. Радосните погледи на браќата и сестрите, зрачеа од љубов пред достоинствениот лик на Антанискиот епископ г. Партениј, нивниот возљубен татко, а сега и владика, додека во храмот се слушаа умилните возгласи на многолетствието и свеченото иподохи – чин за пречек на великодостојник. Трогнат од верноста и почитта на своите чеда монаси, нашиот сакан Старец скромно ја искажа својата благодарност и напомна за свештениот долг што Бог го возложил на нашите монашки заедници во Својата промисла за спасение на благоверниот народ

„Најмили мои браќа и сестри монаси и монахињи, уште еднаш, најтопло и од срце ви се заблагодарувам за сето она што го направивте за мене, недостојниот, та чинот на хиротонијата да биде едно духовно доживување и радост за сите. Со тоа повторно на дело го покажавте она, што низ заеднички подвиг го учевме заедно во изминативе 25 години – дека само преку подвизување во љубовта Христова можеме да го достигнеме плодот што Бог ни го ветил во Евангелието. Само тогаш ќе нѐ познаат дека сме Негови ученици и само така ќе го исполниме она што Бог го посакува од нас. Денес, во мојата пристапна беседа накратко кажав дека вие, мили мои монаси и монахињи, сте моето сѐ овде, во овој живот. Сѐ што правам и ќе правам до крајот на моето земско суштествување е единствено за слава Божја и за вашето спасение. Тука, се разбира, мислам и на сите мои духовни чеда, како и на штитениците коишто поминале низ нашите манастири и што од срце и со солзи во очите ги спомнав. И тие се плод на нашите монашки заедници. Затоа, ве замолувам да ги чуваме заедниците, да ја чуваме љубовта помеѓу нас, да го чуваме послушанието. Нашите обители имаат свештена одговорност пред Бога да го продолжат патот по кој досега одеа, но сега наоружани со уште посилна молитва и поголем подвиг. Да знаете дека во разговор со некои духовни отци од Света Гора, кои ги поканив на мојата хиротонија, тие не пропуштија да ми нагласат колку голема важност имаат нашите манастири за Татковината и народот и колку многу треба да ги чуваме нашите свети заедници. Нека тоа ни биде поттик за понатаму уште повеќе да се трудиме во послушанието и да утврдуваме на патот на спасението, раснејќи ги духовно овие христоподобни заедници, кои досега направија навистина многу за евангелската проповед кај нас. Денес ме восхити глетката во и околу „Света Софија“. И покрај вонредните услови, и покрај сите мерки и претпазливости, сами видовте колку многу народ зеде учество во свечената богослужба и колку тој со љубов возврати на сето она што нашите манастири го направиле досега. Не смееме тоа никогаш да го заборавиме, бидејќи Бог нѐ повикува на уште поголема одговорност за спасението на тие луѓе, барајќи од нас и понатаму да им помагаме, пожртвувано да се трудиме за нив, со добри дела и христијанска почит. Бог нека ги удвои нашите сили, за да можеме да го издржиме нашиот подвиг до крајот. Денес особено ги просам вашите молитви. Не се чувствувам достоен за службата на која Господ ме постави, но Го молам да ми дава сили и духовна поткрепа, за непосрамено и во Негова слава, а за полза на народот и Црквата, да го износам овој крст што денес Он го возложи на моите плеќи.

Навистина не очекував дека, после сиот напор што го вложивте деновиве, повторно ќе ме изненадите со ваков прекрасен синовски пречек. Ви благодарам срдечно, најмили мои!“.

Силниот восклик: „Достоен“, што одекна во бигорскиот храм, му го даде на Старецот одговорот на нашите души, поставени пред новиот духовен предизвик што Бог го исправи на неговиот пат. А настанот го круниса подарокот на нашите добри пријатели од Србија – икона на Светите Сурдулички маченици со честички од нивните мошти. Видливо израдуван од подарокот, нашиот старец, игумен и Епископ Партениј ја искажа својата искрена надеж дека исто како што Четиридневниот Лазар воскресна од својот мрачен гроб, така и помесните православни Цркви ќе излезат од тесните гробови на национализмот во кои се затворени.

Добредојде дома, Владико свети!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Извор:

https://bigorski.org.mk/vesti/nastani/bigorski-go-precheka-svojot-starec-pastir-i-vladika/

12ти јули 2020 лето Господово

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »