логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba
 
  Скопје, 15ти март  2020 год.- Соборен храм на св. Климент Охридски
 
 3.angeli.so.truba
 
На 15ти март 2020 година, во  Недела на свети Григориј Палама (Втора недела на Великиот Пост), кога МПЦ-ОА молитвено го прослави  споменот на св. свш-мч. Теодот еп. Киринејски; преп. Агатон Египетски, отец Сашко Николовски во сослужение на ѓаконите Јован Пачемски и Драган Иванов  отслужи Божествена  Литургија во Соборен храм на св.Климент Охридски  во Скопје. На Литургија многубројниот верен  народ се причести со Светите Христови Тајни.


3.angeli.so.truba
 
3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba
 

Голема е силата на црковната молитва!
Затоа и јас ви ја давам таквата заповед,љубени чеда мои:

Љубете го храмот Божји! Не ги пропуштајте црковните служби.
Самиот Христос ја уредил Светата Црква. Тој по своето неискажано милосрдие и долготрпение,не ја сака смртта на грешниците.
Тој никогаш нема да допушти човекот да пропадне, без претходно да не се обиде да го вразуми.
Како чедољубив отец, Господ многу се труди за нашето спасение, не усмерува кон таа цел, ги поправа нашите гревови и нè удостојува со вечни добра.
Низ Светите Тајни, Господ му проштева на грешникот и го осветува со даровите на Светиот Дух…“

 

Старец Сава Псково - Печерски

од книгата: ,,Господи Ти си мојот живот"

 
 3.angeli.so.truba
 
 3.angeli.so.truba
 
3.angeli.so.truba
 
 3.angeli.so.truba
 
3.angeli.so.truba
 
 3.angeli.so.truba
 
 3.angeli.so.truba
 
3.angeli.so.truba
 
3.angeli.so.truba
 
 Преминпортал (к.т.)
 
 
 
 Друго:
 
3.angeli.so.truba

 
sv.efrem.sirin2.jpg
 
 
 
 
 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Сите сме жртви на суетата, помалку или повеќе. Забораваме дека гревот што го „препознаваме“ кај нашиот ближен, според Светите Отци, постои и во нас или е најчесто само наша проекција....

Митрополит Струмички Наум:  Фатени од гревот (31.07.2021)

Митрополит Струмички Наум: Фатени од гревот (31.07.2021)

Напорот да се дојде до Христос со надеж за исцеление, а наместо тоа јавно да ја слушне само причината за својата болест – гревот, и без помисла и негодување да...

 Митрополит Струмички Наум: Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? (24.07.2021)

Митрополит Струмички Наум: Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? (24.07.2021)

Што ли да речеме за посуптилната страст на умот, како што е демонската гордост, т.е. високото мислење за самите себе, односно суетата, преку која демонот нѐ држи заробени и преку...

БEСEДА  за трeзвeнoста на умoт

БEСEДА за трeзвeнoста на умoт

Бoг на живoтнитe им дал самo душа, затoа нe им дал слoбoда, туку Oн ги ракoвoди сo Свoјoт ум. На чoвeкoт Бoг му дал душа и ум, и сo умoт...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (17.07.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (17.07.2021)

Божји збор, Литургиски збор, збор во сила, соодветно, има веќе и оној што го просветлува својот ум преку дарот на умно-срдечната молитва; оној чиј ум невидливо богослужи пред олтарот на...

Митрополит Струмички Наум: АПОСТОЛСКО ПРЕЕМСТВО, ИЛИ СТАРОЗАВЕТНО?

Митрополит Струмички Наум: АПОСТОЛСКО ПРЕЕМСТВО, ИЛИ СТАРОЗАВЕТНО?

Светите Апостоли не служеле во велелепни храмови, туку во обични домови. Ние, денес, се натпреваруваме кој поголем храм ќе изгради, и покрај тоа што многу луѓе живеат во сиромаштија.Светите Апостоли...

Ретроспектива (2005-2020) - Митрополит Европски Пимен: „Беа двајца сосем различни луѓе“

Ретроспектива (2005-2020) - Митрополит Европски Пимен: „Беа двајца сосем различни луѓе“

Беа двајца сосем различни луѓе. Едниот прост рибар, а другиот еден од најучените во своето време. Еден крупен како карпа, друг многу ситен. Едниот со пламен карактер, а другиот кроток....

Александар Несторовски: Трета недела по педесетница 11/07/2021

Александар Несторовски: Трета недела по педесетница 11/07/2021

А ако ние сме од Бога и ако целиот матријален свет е од Бога, тогаш значи дека и се што доаѓа е од Бог. Затоа, да го напуштиме лицемерното верување...

МИТРОПОЛИТ СТРУМИЧКИ НАУМ: ЛОВЦИ НА ЛУЃЕ (03.07.2021)

МИТРОПОЛИТ СТРУМИЧКИ НАУМ: ЛОВЦИ НА ЛУЃЕ (03.07.2021)

И затоа, како што обичниот ловец треба да биде искусен за да го фати својот плен така и ловецот на луѓе, односно духовниот отец треба да биде опитен за да...

« »