логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

 Скопје, 13-ти  декември  2018 лето Господово- храм на св.Јован Кртител, н.Капиштец, молитвено се прослави споменот на:

  • Светиот апостол Андреј Првоповиканиот 

 “На апoстoлитe им e дадeнo сè”, вeли св. Златoуст, т.e. ситe дарoви, сeта сила, сeта пoлнoта на благoдат штo вooпштo oд Бoга сe дава на вeрницитe. Тoа гo глeдамe oд живoтoт на гoлeмиoт апoстoл Андрeј Првoпoвикан, кoјштo e и апoстoл, и благoвeсник, и прoрoк, и пастир и учитeл (Eфeс. 4:11).

 На 13-ти декември 2018 година, во дваесиосмата  недела по  Педесетница, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија молитвено  го прослави споменот на Светиот апостол Андреј Првоповиканиот,ереј Игор Острески  отслужи Божествена Литургија во храмот на св.Јован Крстител, во скопската населба Капиштец.Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.На крајот од Литургијата отецот во словото за денешниот светител не упати во неговото житие..

 

 

 

 

 

 

 

ереј Игор Острески:

 „Светиот апостол Андреј се нарекува Првоповикан, бидејќи прв од апостолите бил повикан да тргне и да го следи Христа. Уште од рани години бил жеден за божјата вистина, и кога Јован Крстител се јавил во Јудеја, тој веднаш станал еден од неговите ученици. Кога Јован Крстител покажувајќи кон Исус рекол: Ете Го Јагнето Божјо, Андреј стоел на брегот од реката Јордан, слушнал и веднаш тргнал да го следи Спасителот. По ова тој го повикува својот брат Симон (Петар), да му ја соопшти радосната вест, и му рече: „Го најдовме Месијата" и го довел при Христа. Името на св. Ап. Андреј во светото Евангелие се сретнува често. За него се спомнува во чудото за нахранувањето на народот со петте леба, исто така се спомнува со тројца други апостоли кога го прашуваат Господа за идната судбина на Црквата и разрушувањето на Ерусалим.
Кога апостолите тргнале на разни страни да го проповедаат Евангелието, ап. Андреј се упатил кон северните страни. Преку Грција, Мала Азија, Македонија и Црното море тој стигнал до Русија. Целиот свој живот го посветил на проповед. Со големо трпение го поднесувал гонењето од јазичниците и секаде со своето слово, чуда и примерен живот придобивал нови Христови следбеници.
Во Византија постави прв епископ во лицето на свети Стахиј; во Киев забоде крст на високо и прорече блескава христијанска иднина за рускиот народ; во Тракија, Епир, Грција и Пелопонез преведе во верата мноштво народ и им постави епископи и свештеници. Посетувајќи ги градовите низ Грција, тој веќе во поодминати години дошол и до градот Патра, каде што го проповедал Божјото слово. Многу од жителите во градот кога ја слушнале евангелската проповед, ги оставиле идолите и се преобратиле кон вистинскиот Бог. Мегу нив била и жената на царскиот намесник Егеат.
Разјарен заради ова, Егеат го подложи свети Андреј на маки, а потоа го распна на крст во форма на буквата Х.Затоа овај крст го добил името Андреев крст. Неколку илјади души се побуниле против ваквата наредба на Егеат, и почнале да извикуваат: Каков грев стори овој праведник, овој Божји пријател, што го водите на распнување.? Но ап. Андреј го смирувал народот и со радост одел кон својата смрт. Егеат уплашен од ваквиот бунт наредил да го симнат од крстот, но Андреј кога ги видел, се спротивставил и рекол дека не сака да го симнат од крстот туку да го распнат. Додека беше жив на крстот, апостолот им кажуваше на христијаните што се беа собрале околу неговиот крст корисни поуки. Народот сакаше да го симне од крстот, но тој се спротивстави на тоа. Најпосле апостолот почна да Му се моли на Бога и притоа некоја необична светлина го заблесна целиот. Тоа светло озарување траеше околу половина час, а кога исчезна, апостолот Му ја предаде својата душа на Господа. Тогаш христијаните го погребале телото на св. Ап. Андреј а по неколку дена Егеат се самоубил. Додека неговата жена и братот негов се до пред својата смрт го посетувале често гробот на ап. Андреј, живеејќи и служејќи му на Бога и на бедните. Денес моштите на ап. Андреј се наогаат во Италија во градот Амалта, чесната глава се наоѓа во Рим а едната рака во Мосва.

По молитвите на твојот апостол Христе Боже наш, помилуј не и спаси не. Амин.“
 

 

 Преминпортал (к.т.)

 

Друго:

 

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »