логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 01.jpg

Собир на православната младина од Европа и светот

02.jpg

03.jpg

Живејќи во време на секуларизација на општеството и распаѓање на традиционалните вредности, православната младина е лицето на нашата Мајка Црква, и сведочи за Христа пред современото општество. Од тоа, во која мера секој од нас ќе го наполни својот живот и животот на своите ближни со вистинскиот христијански дух, зависи какво ќе биде Православието во овој век.
Со вистинските проблеми на современата младина се занимаваат многу науки. Црквата и свештенството, кои учествуваат во воспитувањето на младината, се должни да го откријат младото поколение како исклучително важен фактор не само за општеството, државите, но и за Црквата. Да се воспита благочестива, добродетелна и одговорна личност е приоритет на христијанската педагогика. Да се познае Бога, човекот, општеството, да се помогне на човекот да се пронајде самиот себеси, да го најде својот пат во животот – не е лесна наука, зашто е поврзана не само со педагогиката, психологијата, филозофијата, литературата, но и со верата, духовната и црковната практика. Тешко можеме да ја оспориме тезата дека денес младината е основниот иновативен потенцијал, не само за современото општество, како суштествен гарант за развивање и напредок, но и како движечка сила за успешната мисија на Црквата. Без темелен преглед на улогата на младината во Црквата, без наоѓање на нејзиното достоинствено место во социумот, општеството не може да се развие во целост, а тоа придонесува во Црквата, а исто така и во државата да нема иднина. Православната младина е краеуголниот камен, на кого ги полагаме сите надежи за иднината на Светата Црква.
Но краеуголен камен на православното воспитување и религиозното образование не се добива само на часовите по веронаука. Формирањето на духовно-моралната, творечка и мудра личност, способна за општење со Бога, луѓето, способна за духовно саморазвивање и интелектуална работа, се формира во процес на духовен живот, со активно учество на богослужбите и социјалното служење.

04.jpg

05.jpg
     За таа цел од 4. до 7. септември, со благослов на Неговото блаженство, Архиепископ охридски и македонски г. г. Стефан, делегација на православна младина од Скопската православна епархија зема активно учество на Соборот на православната христијанска младина од Европа во Клуж-Напока, Трансилванија, а под покровителска организација на Романската православна црква.
На соборот присуствуваа околу 5000 младинци од 20 различни земји, и тоа: Русија, Украина, Грција, Кипар, Бугарија, Србија, Словачка, Јордан, Палестина, Грузија, Сирија и од околу 50 епархии на Романската православна црква со цел да го покажеме заедничкиот еклисиолошки идентитет.
Организацијата беше помогната од повеќе волонтери кои максимално се потрудија да го покажат романското гостопримство и христијанска љубов. Групите беа запознаени со градот и неговите христијански споменици, манастири и соборни цркви.
Соборот го отвори Неговата светост, Романскиот патријарх г. Даниил и епархискиот митрополит г. Андреј, кои ги нагласија христијанските вредности и нивната важност за европското општество, а учесниците на собирот, поделени во групи, имаа дискусија на тема: Младината и семејството за христијанските вредности на Европа. На отворањето, секоја држава беше претставена и нејзините учесници ја поздравуваа публиката со христијанскиот поздрав: Христос помеѓу нас!
На собирот, секој од присутните имаше можност да го чуе и предавањето на архимандритот Захариј (Захару) од манастирот Св. Јован Крстител во Есекс, Англија, на тема: Нашите меѓусебни односи во Светлината на  нашиот однос со Бога. Предавањето беше проследено од повеќе од 6000 православни верници.
На неделната богослужба, сите учесници на собирот со своето присуство го покажаа значењето на Литургијата како централно собитие во животот на христијаните, преку кое се манифестира еклисиолошкото заедничарење и се покажува единството во Христос. На Литургијата чиноначалствуваше Неговата светост, Романскиот патријарх г. Даниил, во сослужение на митрополитот на Клуж, Марамуреш и Салаж г. Андреј, архиепископот Елистински и Калмицки г. Јустинијан, епископот Буковински г. Јона (претседател на Синодалниот оддел за работа со православна младина при УПЦ-МП), и други архиереи од Романската православна црква.
По Литургијата, македонската делегација сочинета од презвитерите Бобан Митевски и Зоран Велковски, г. Александар Божиновски и г. Драган Иванов, беше примена од митрополитот Андреј, кој ја истакна важноста на младите свештеници и нивниот пример во воспитувањето на православната младина. Исто така, искажувајќи благодарност за средбата, изрази радост и восхит што и православните во Македонија и МПЦ учествуваат на еден ваков сеправославен младински собир.  
По приемот, презвитерот Бобан Митевски даде изјава за православната телевизија Тринити, при што ги сподели импресиите на делегацијата на МПЦ и упати размислувања за тоа дека животот и егзистенцијата на современиот млад човек, и човекот воопшто, имаат смисла единствено во светотаинското предание на Црквата.


Драган Иванов

06.jpg

 07.jpg

 08.jpg

09.jpg

10.jpg

Извор: Бигорски манастир

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Александар Несторовски:26-ТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСТНИЦА 03/12/2023

Александар Несторовски:26-ТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСТНИЦА 03/12/2023

Добрата од овој свет, сами по себе не се погубни за човекот. Бидејќи сите нив Бог ни ги дава за наша полза и потреба. Она што е погубно е нашиот...

ереј Игор Острески: СВЕТИОТ АПОСТОЛ И ЕВАНГЕЛИСТ МАТЕЈ

ереј Игор Острески: СВЕТИОТ АПОСТОЛ И ЕВАНГЕЛИСТ МАТЕЈ

По Христовото воскресение и по слегувањето на Светиот Дух врз апостолите, апостол Матеј, заедно со апостолите, го проповедал Евангелието во Ерусалим, потоа заминал во Абисинија, па преку Арабија и Персија...

„Ги помолив учениците Твои да го истераат, но тие не можеа”

„Ги помолив учениците Твои да го истераат, но тие не можеа”

Демони не можат да изгонуваат во секој поглед раслабени луѓе. Демони може да изгонува од другите само оној што претходно го очистил своето срце од страстите и со нив поврзаните...

„Благословен е Оној што иде во името Господово!“

„Благословен е Оној што иде во името Господово!“

"Гледате, за разлика од нас кои и да сме просветлени, а не сме, можеме само да претпоставуваме и да нагаѓаме што, кога и каде ќе се случи, Богочовекот Христос точно...

 Игумен Фотиј Беровски: Ангелите

Игумен Фотиј Беровски: Ангелите

  Ангелите ги славиме,се присетуваме на нив, ги повикуваме на помош, но тоа што човекот го добил како достоинство и неговиот удел кај Бога е многу поголем од оној на...

 ’Не бој се! Само верувај и ќе биде спасена!‘“

’Не бој се! Само верувај и ќе биде спасена!‘“

На првиот степен од нашиот духовен развој, чистење на срцето од развратните страсти, ние сме во постојана борба да го сопреме истекувањето и губење на благодатта од нас. Додека ги...

„...Темнината на поистоветувањето...“

„...Темнината на поистоветувањето...“

 Има и општо восогласување. На пример: „христијаните“ кои сѐ уште не ја отфрлиле темнината на поистоветувањето со државата, народот и партијата, наместо пастирскиот пристап кон истите, треба да знаат дека...

Игумен Фотиј Беровски: Каде и кога?

Игумен Фотиј Беровски: Каде и кога?

   И покрај тоа што ние, го бркаме како и Гадаринците и го молиме да си отиде од нашиот крај ( зашто нема да можеме да си ги вршиме нашите...

Наша христијанска цел е да стекнеме просветлување, т.е. духовен разум...

Наша христијанска цел е да стекнеме просветлување, т.е. духовен разум...

Старозаветен менталитет е строгото пазење на сјајот на надворешната форма, додека нашата внатрешност е темнина – без просветленост на умот, која произлегува од умно-срдечната молитва и исполнувањето на заповедите Божји;...

« »

Православен календар

 

11/12/2023 - понеделник

Божикен пост (на риба)

Преподобниот маченик Стефан Нови; Светиот новомаченик Христо; Преподобна Ана; Светиот благоверен цар Маврикиј; Светите Петнаесет Тиверополски свештеномаченици;
Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на светите петнаесет Тивериополски свештеномаченици 28 ноември / 11 декември 2023

Тропар на светите петнаесет Тивериополски свештеномаченици 28 ноември / 11 декември 2023

Голема пофалба и крепост има градот Тивериски,ерарсите, свештениците и левитите: зашто откако идолската прелест ја разобличија, победници над нечестивите се...

Тропар на светиот Христов вмч. Јаков Персијанец 27 ноември /10 декември 2023

Тропар на светиот Христов вмч. Јаков Персијанец 27 ноември /10 декември 2023

Сите се восхитија на доблесното трпение, кое ти многустрадален го покажа во неискажливите страдања: прекрасни благодарствени молитви вознесуваше кон Господа,

Тропар на свети Алимпиј столпник 26 ноември / 9 декември 2023

Тропар на свети Алимпиј столпник 26 ноември / 9 декември 2023

Столб на трпение стана, кога преподобно ревнуваше како праотците,Јов во маките, Јосиф во искушенијата,и живот на бесплотните во тело.

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная