логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

ilinden2015 1

„Телото си му го покорил на умот, божествени пророче Илија, полагајќи ги во твоето срце искачувањата ревносно по скалила. Затоа си го изобличил и неправедниот цар, кога му ја пренесе заканата на гневот Божји, и безбожните свештеници си ги погубил со нож како неправедни, и сите си ги научил да викаат: Навистина единствениот Бог е Оној што Илија Го проповеда“ (литијна стихира од Вечерна на свети пророк Илија).

ilinden2015 3

Празнувањето на светиот пророк Илија и на преподобните пречистански маченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, започна ден претходно, на 01 август 2015 година, со свечена Вечерна богослужба во манастирот „Пресвета Богородица - Пречиста“ во Кичево, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, архимандритот Нектариј, свештениците Никола Христоски, Владо Недески, Дарко Милев и Александар Матески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Александар Крстаноски. По завршувањето на Вечерната, беше отслужен и парастос за сите оние кои ги положиле своите животи за зачувување на Црквата и Татковината.
ilinden2015 4
 
ilinden2015 5
Празнувањето на овој голем христијански, но и државен празник, продолжи утредента со света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Агатангел, архимандритот Нектариј, свештениците Никола Христоски, Владо Недески, дарко Милев и Александар Матески, еромонахот Ефросиниј, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконите Сашо Целески, Васил Ристовски и Александар Крстаноски. Во овој ден се возрадува и присутниот кичевски народ, кој доби нов духовен водач и учител. Имено, ѓаконот Александар Крстаноски беше ракоположен во свештенички чин од страна на нашиот надлежен Митрополит Тимотеј, а со тоа ја зеде врз себе и обврската и даде заклетва дека секогаш верно ќе и служи на Црквата и ќе се грижи за секоја му доверена христијанска душа. Отец Александар е роден во Кичево, каде и го завршува средното образование, а сега е дипломиран теолог, кој зад себе има и професорско искуство, како професор во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Моемнатално е и на постдипломски студии на Филолошкиот факултет во Скопје. Од името на нашиот Митрополит, како и од името на целата Епархија, му го честитаме свештеничкиот чин на отец Александар, со желби и молитви правилно да раководи со повереното му стадо и да се удостои за Царството Небесно.
ilinden2015 6

ilinden2015 7
 ilinden2015 9

По завршувањето на Литургијата, беше прочитан и Молебен, упатен кон преподобните пречистански преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, во кој ги повикавме да се застапат за нашите души и тела, да не чуваат на вистинскиот пат и секогаш да бидат наши застапници. По завршувањето на Литургијата, беше прочитано и Иленденското послание, испратено од Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, заедно со членовите на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, во кое Архиепископот повика на единство во сите тешки моменти за нашиот народ, како и на зачувување на слободата, но не само на онаа земната, туку и зачувувањето на слободата која нашиот Творец ни ја даде при создавањето.

ilinden2015 11

ilinden2015 14

ilinden2015 16

ilinden2015 19

ilinden2015 21

Извор: Дебарско- кичевска епархија

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Тогаш сфатил дека не треба да се врзува за ништо световно, и дека треба да живее единствено за Царството Небесно, односно за Бога. И навистина се оддал на богоугоден живот,...

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Ми смо створени за вечност. Створени смо да, имајући свако посебан дар, лични, специфичан печат, своју непоновљивост, будемо једно у Господу, будемо једно у Христу, а то јединство се најреалније...

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Бoг му дал мoќ и на нарoдoт да гo знаe вистинскиoт пат, и прeку сoвeста, и прeку прoпoвeдта на Бoжјoтo слoвo, та нарoдoт нe трeба слeпo да ги слeди свoитe...

« »