логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 04.jpg

Посета на Првата дама со сопругите на Амбасадорите во Р.М.

01.jpg

18 април 2015 лето Господово

02.jpg

03.jpg

05.jpg

04.jpg

Среде радоста на овие пасхални денови, во завршницата на светлата и света седмица, Бигорската обител ја израдува посетата на многу почитуваната пријателка на манастирот и сопруга на Претседателот на државата, г-ѓа Маја Иванова, и нејзините ценети гостинки – сопруги на повеќе резидентни Амбасадори на Италија, Полска, Романија, Руската Федерација, Словачка, Словенија, Шведска, Украина, САД и Швајцарија. Оваа срдечна посета беше дел од иницијативата на г-ѓа Иванова да ги запознае своите гостинки со духовната и културна традиција и убавините на нашата земја. Беше тоа и една убава можност пред останатите сопруги да ги промовира вредностите на нашето православно предание, живиот дух на верата предаден во наследство од предците. Гостите со големо задоволство и восхит учествуваа во прошетката низ манастирот, предводена од страна на економот, отец Доситеј, по што следеше и посета на метохот посветен на св. Георгиј Победоносец во Рајчица, каде беа гостољубиво пречекани и од монашкото сестринство.

Во своето кратко обраќање до присутните монаси, гости и новинари г-ѓа Иванова истакна дека оваа посета е израз на нејзината желба со своите драги пријателки, сопруги на истакнати амбасадори кај нас, да ги сподели убавините и прекрасните духовни искуства што ги доживела во нашите два манастири:

06.jpg

- Можеше да се види восхитот на лицето од моите гости од убавината на овој манастир, од неговата архитектура, од фрескосликарство, од резбата и од духовноста што зрачи на сите страни од ова древно македонско светилиште. Ова го сметам и како промоција на мојата земја Република Македонија со сите нејзини културни, историски и духовни вредности. Од ова свето место сакам да испратам една порака до сите млади, до идните генерации да ги чуваат и негуваат историските, културните и духовните вредности што се нераскинлив дел од нашата историја и култура - вели Иванова.

07.jpg

08.jpg

Извор. Бигорски манастир

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

« »