логоFacebookTwitterYouTubeeMail

  Goran Taseski

РАСПОРЕД ЗА БОГОСЛУЖБИ ПРИ ХРАМОТ СВ. ВМЧ. ГОРГИ ПОБЕДОНОСЕЦ –КРИВИ ДОЛ – СКОПЈЕ ЗА МЕСЕЦ АПРИЛ 2015г.

04/22- сабота – Воскресението на Лазара / 07.15 утринска во 08.30 литургија Златоустова /
05/23- недела- ЦВЕТНИЦИ / 07.15 утринска во 08.30 литургија Златоустова /


+ СТРАДАЛНА СЕДМИЦА+

07/25- ВЕЛИКИ ВТОРНИК- БЛАГОВЕШТЕНИЕ- / 07,15ч.утрена великопосни часови изобразителна /09,20ч./вечерна со литургија /Златоустова/
09/27 – ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК - Во 07,15ч. Утринска, часoви, изобразителна , вечерна / во 09.15/ Литургија /Василиева /; потоа велико елеосветување.
Во 18.00ч. Бдение- утринска со читање на 12-те страдателни Евангелија и изнесување на Св. Крст- Распетието Христово.
10/28-ВЕЛИКИ ПЕТОК - Во 08.00ч. Царски часови на Великите страданија Христови, /1,3,6, и 9-ти час, изобразителна, вечерна со изнесување на Плаштеницата Христова од олтарот и поставување во Гробот на среде храмот/.
Во 18.00ч. Бдение –утринска со Статиите на Велики Петок- Плачот на Богородица над Гробот Христов, потоа Литија со Плаштеницата – опход околу Храмот.
11/29- ВЕЛИКА САБОТА – Во 08.00ч.- наутро – Вечерна со Литургија /Василиева/

+++ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО+++

11-12/29-30 - сабота ноќта- во 23,30ч. Свечена Литија во 24.00ч објавувањето на Воскресението Христово , потоа Свечена Воскресна утрена и Литургија.
13/31- понеделник – Воскресение Христово Втор ден; Во 08.00 Воскресна утрена и Литургија.
14/01- вторник- Воскресение Христово Трет ден; /08.00ч.Воскресна утрена Литургија/.
17/04-петок- Источник Балаклија Во 07,30 утрена воскресна и Литургија
19/06- недела –Томина- упокоение на св. Методиј Солунски;
Во 07,15 утрена воскресна и Литургија /08.30/
26/13- недела- на Мироносиците
Во 07,15 утрена воскресна и Литургија /08.30/

Христос Воскресна, радост ни дарува!Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Сето тоа... не сум го запазил од младини (11.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Сето тоа... не сум го запазил од младини (11.09.2021)

Страстите се тие што го држат срцето заробено и затворено за умно-срдечната молитва, а умот непросветлен. Страстите и демоните, кои секогаш се поврзани со нив, се тие што ги држат...

Митрополит Струмички Наум: Што не е јасно? (04.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Што не е јасно? (04.09.2021)

Никогаш не треба да губиме предвид колкави должници сме Му на Бог; и поради сите дарови што постојано ги добиваме од Него и поради сите гревови со кои Му возвраќаме...

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Св. Јован Кронштатски - Слово на денот на Успение на Пресвета Богородица

Св. Јован Кронштатски - Слово на денот на Успение на Пресвета Богородица

И колку славно било Нејзиното успение! Со каква светлина сјаело Нејзиното пречисто лице. Колку прекрасно, неописливо, неспоресливо благоухание извирало од нејзиното пречисто, приснодевствено тело, како што пишува св. Дионисиј Ареопагит,...

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Многу е важно правилно да разбереме и да ги запомниме зборовите на тропарот на великиот празник на Успението на Пресвета Богородица: „... По Успението не си го оставила светот, Богородице...’’.Нејзината...

о.Зоран Пецовски: ПРЕОБРАЖЕНИЕ  ХРИСТОВО

о.Зоран Пецовски: ПРЕОБРАЖЕНИЕ ХРИСТОВО

Кој им дава поткрепа во нивните неуморни подвизи; добро и убаво им било на сите светители, зашто за сите нив не постоел ниту еден друг идеал кој  би бил  достоен...

   Свештеник Јане Илиев: СЕДМА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Свештеник Јане Илиев: СЕДМА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Секое појавување на Спасителот Господ Исус Христос меѓу народот претставувало поттик околу Него и Неговите ученици да се собере многу народ. Некои од нив доаѓале заради љубопитност, некои од мака,...

Митрополит Струмички Наум: Разлика помеѓу Божјо и демонско чудо (21.08.2021 )

Митрополит Струмички Наум: Разлика помеѓу Божјо и демонско чудо (21.08.2021 )

Прашањето што се поставува сега е: дали имаше основа за чудо и во случајов на Апостол Петар? Дали тој дава нешто што не е достаточно и за самиот него, т.е....

Митрополит Струмички Наум: Давање и кога се нема доволно за себе – основа за Божјо чудо (14.08.2021)

Митрополит Струмички Наум: Давање и кога се нема доволно за себе – основа за Божјо чудо (14.08.2021)

    Во нашиот живот е важно да имаме волја за добро дело – во слава Божја и од љубов кон ближниот, останатото е Божја работа. Апостолите ја гледаат потребата...

« »