логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Скопје, 25-ти март 2015 год.- храм на св.вмч. Георгиј, Криви Дол- Прво бдение

На  25/26-ти март2015 година, во четвртата недела од Великиот Пост, посветена на св. Јован Лествичник, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија молитвено го прославува споменот на Пренос на моштите на Свети Никифор, патријарх Цариградски, во манастирската црква на св.вмч. Георгиј, во Криви Дол,  презвитер Горан тасевски во сослужение на ѓаконот Гаврил Најдовски по  читање на великиот канон на св. Андреј Критски, отслужи Великопосен час,изобразителна и Предосветена Литургија. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

 

 Свeти Григoриј Двoeслoв раскажува за eдeн eпискoп Карп, кoј сeкoј дeн служeл Литургија, какo нeкoј oд oнoј свeт му сe јавил и му рeкoл: “Прoдoлжи да гo правиш тoа штo гo правиш, а служeјќи ми мeнe, да нe ти пoтклeкнат нoзeтe  и да нe ти oслабнат рацeтe. А на дeнoт на Успeниeтo на Бoгoрoдица ќe дoјдeш кај мeнe и јас ќe ти дадам награда вo царствoтo мoe нeбeснo заeднo сo ситe oниe за кoи на службитe си сe мoлeл”.

Пo eдна гoдина, на дeнoт на Успeниeтo, eпискoпoт Карп ја oтслужил Бoжјата служба, сe прoстил сo свoитe свeштeници и гo прeдал свoјoт дух на Бoга. И нeгoвoтo лицe засвeтли

 

 


 

 

 Preminportal (k.t.)

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Сето тоа... не сум го запазил од младини (11.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Сето тоа... не сум го запазил од младини (11.09.2021)

Страстите се тие што го држат срцето заробено и затворено за умно-срдечната молитва, а умот непросветлен. Страстите и демоните, кои секогаш се поврзани со нив, се тие што ги држат...

Митрополит Струмички Наум: Што не е јасно? (04.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Што не е јасно? (04.09.2021)

Никогаш не треба да губиме предвид колкави должници сме Му на Бог; и поради сите дарови што постојано ги добиваме од Него и поради сите гревови со кои Му возвраќаме...

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Св. Јован Кронштатски - Слово на денот на Успение на Пресвета Богородица

Св. Јован Кронштатски - Слово на денот на Успение на Пресвета Богородица

И колку славно било Нејзиното успение! Со каква светлина сјаело Нејзиното пречисто лице. Колку прекрасно, неописливо, неспоресливо благоухание извирало од нејзиното пречисто, приснодевствено тело, како што пишува св. Дионисиј Ареопагит,...

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Многу е важно правилно да разбереме и да ги запомниме зборовите на тропарот на великиот празник на Успението на Пресвета Богородица: „... По Успението не си го оставила светот, Богородице...’’.Нејзината...

о.Зоран Пецовски: ПРЕОБРАЖЕНИЕ  ХРИСТОВО

о.Зоран Пецовски: ПРЕОБРАЖЕНИЕ ХРИСТОВО

Кој им дава поткрепа во нивните неуморни подвизи; добро и убаво им било на сите светители, зашто за сите нив не постоел ниту еден друг идеал кој  би бил  достоен...

   Свештеник Јане Илиев: СЕДМА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Свештеник Јане Илиев: СЕДМА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Секое појавување на Спасителот Господ Исус Христос меѓу народот претставувало поттик околу Него и Неговите ученици да се собере многу народ. Некои од нив доаѓале заради љубопитност, некои од мака,...

Митрополит Струмички Наум: Разлика помеѓу Божјо и демонско чудо (21.08.2021 )

Митрополит Струмички Наум: Разлика помеѓу Божјо и демонско чудо (21.08.2021 )

Прашањето што се поставува сега е: дали имаше основа за чудо и во случајов на Апостол Петар? Дали тој дава нешто што не е достаточно и за самиот него, т.е....

Митрополит Струмички Наум: Давање и кога се нема доволно за себе – основа за Божјо чудо (14.08.2021)

Митрополит Струмички Наум: Давање и кога се нема доволно за себе – основа за Божјо чудо (14.08.2021)

    Во нашиот живот е важно да имаме волја за добро дело – во слава Божја и од љубов кон ближниот, останатото е Божја работа. Апостолите ја гледаат потребата...

« »