логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 

 


ПОКЛОНЕНИЕ НА СВЕТИ МОШТИ ВО COLUMBUS, OHIO
Колумбус, Охајо, 14-15 Март 2015
„Се јави Божјата благодат, спасителна за сите луѓе!“ (Послание до Тит 2:11)
Во деновите на изминатата Крстопоклона Недела во нашата црковна заедница бевме сведоци и учесници на несекојдневен настан. Со благослов на Високопреосвештениот Митрополит дедо Методиј, нашиот брат во Христа, Стојанче Андов, студент на петта година во Православната Семинарија при Манастирот Пресвета Троица во Jordanville, New York, на наше барање, донесе дел од Светите Мошти чиј што чувар-хранител е тој, заедно со копии од две чудотворни икони: Иверско-Хавајската Мироточива икона и Курско-Коренната икона на Богородица.
Во првиот кивот беа поместени честици од следните светињи: од Чесниот и Животворен Крст Господов; камен од Голгота; камен од Гробот Господов; камен од гробот на Богородица; Св. Апостол Андреј; Св. Јустин Маченик и Философ; Св. Василиј Велики; Св. Григориј Богослов; Св. Николај Мирликиски; Св. Великомаченици Пантелејмон и Георгиј Победоносец; Св. Јован Руски; Св. Јован Кукузел; Старец Јосиф Исихаст.
Во вториот кивот беа поместени Нов Завет потпишан од Свети Јован Шангајски и Битолски, парче од одеждата со која бил погребан. Во истиот кивот дополнително беше положена и честица од моштите на Преподобниот Евтимиј Велики, кои што ги донесе едно благочестиво семејство од Колумбус.
Во саботата по свечениот пречек, нашиот старешина, отец Душко Ѓорѓиевски отслужи Велика воскресна Вечерна и Мало Повечерие со Акатист на Пресвета Богородица. На крајот од вечерните богослуженија, отецот ги помажа со миро од мироточивата Иверско-Хавајска икона, чијашто копија беше поставена за целивање заедно со моштите.
Следниот ден, пред Светата Литургија, отец Душко го изнесе Светиот Крст на средината од Храмот за општо поклонение, додека до моштите беше поставена копија од Курско-Коренната икона на Пресвета Богородица.
Многумина пристапија да ги примат Светите Таинства.
По завршувањето на Светата Литургија беше извршена Литија околу Храмот „Успение на Пресвета Богородица“. Како што верните чеда на нашата Православна Црква се прибираа назад за уште еднаш да се поклонат на светиите и светињите, отец Душко ги благословуваше со масло од кандилото што свети над кивотот на Свети Јован Шангајски и Учител Битолски во Сан Франциско.
Кој ќе ја опише тивката радост на Православните, кој ќе го опише срдечниот восклик од милината што за прославата на Крстот среде Великиот Пост со богослужбите се удостоивме на чело на приготвената трпеза Господова да ги имаме сите овие светии и светињи. Зашто е речено:
„Прекрасен е Господ во своите светии, Бог Израилев!“ (Псалм 67:35)
Слава на Бога за сè!

 

 

Подготвил:
Ипоѓакон Ѓорѓи ЃурчиновскиПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

« »